Wycieczka do Podziemi Tarnogorskich

Postprzez Mar w 19 Lip 2006, 08:39

Czego to się nie robi dla ludzi i Forum-Klimontowskiego :idea:
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 01 Sie 2006, 19:24

Dzisiaj byliśy w trójkę: ja-geolog, tomcio i jacek w Strzybnicy gdzie penterowaliśmy słynna sztolnie odwadniajacą Wspomóż Bóg czyli po niemiecku Gotthelf-Stollen.
Po dostaniu się wąski otorem wprost do korytarza z wodą spuściliśmy kajak na wodę i w dwójkę z tomciem udałem sie naprzód a jacek czekał aż dopłyniemy do suchego miejsca i go zabierzemy robiąc kolejny kurs.
Dopłynęlismy do wysepki gdzie ja zostałem a tomcio wrócił po jacka.
Potem dotarliśmy wreszcie po ok 0,5 km na suchy ląd gdzie zostawiliśmy kajak.
Widac było w wygodnym korytarzu którym sie poruszaliśmy stan wody który niegdyś był wiekszy gdzieś o 1 m.
Im dalej tym korytarz był wyższy i z reguły obszerniejszy przechodząc nawet w jakby małe salki.
Po bokach miejscami natrafiliśmy na wnęki bądż zasypane korytarze boczne, miejscami tez były w stropie zasypane ? szybiki.
Po ok 2 km korytarz zaczął się stopniowo obniżać a jego dno wypełniał piasek jak na nadmorskiej plaży.
W pewnym miejscu na spagu spotkaliśmy białe, nitkowate grzyby ...
[/color]

zobacz fotki na ponizszym forum w dziale: Twierdze, bunkry, podziemia i jaskinie
http://www.poszukiwanieskarbow.com/nindexd.html
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Pinus w 02 Sie 2006, 09:00

A czy można okreśić ile procent podziemi tarnogórskich nie było wogóle odkrytych przez eksploratorów?
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 02 Sie 2006, 11:16

http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... 3561ff6cbd
respekt dla Waszej pracy!!!
całe podziemia pod TG to wspaniała sprawa. Wyprawa do łatwych nie należy głównie z powodu niskich korytarzy (184 cm wzrostu bardzo przeszkadza).
Należy mieć świadomość, iż spora ich część podziemi jest i zapewne na zawsze pozostanie niedostępna
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mario w 10 Sie 2006, 16:53

dobra panowie, kiedy w końcu jedziemy w podziemia tarnogórskie?
Mario
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 28
Dołączenie: 14 Mar 2006, 21:40

Postprzez Mario w 10 Sie 2006, 16:59

aha, do admina: co do niskich korytarzy - ja mam taki sposób na długie chodzenie "w kucki": co 15, 20 minut położyć się na ziemi na ok. 2-3 min i dobrze wyciągnąć (z rękami "do góry"), kręgosłup "wraca" do normalnej pozycji a do tego zostaje odciążony i da radę przejść więcej...
Pzdr.
Mario
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 28
Dołączenie: 14 Mar 2006, 21:40

Postprzez jck123 w 10 Sie 2006, 17:14

Mario napisał(a):aha, do admina: co do niskich korytarzy - ja mam taki sposób na długie chodzenie "w kucki": co 15, 20 minut położyć się na ziemi na ok. 2-3 min i dobrze wyciągnąć (z rękami "do góry"), kręgosłup "wraca" do normalnej pozycji a do tego zostaje odciążony i da radę przejść więcej...
Pzdr.


Dobra metoda, ale łażenie w kucki i tak jest bardzo męczące. Lepiej byłoby chodzić na czworakach (na kolanach). Ale bardzo przeszkadzają ostre kamienie... Trzeba by mieć nakolanniki. Niewygodnie idzie się w kucki z plecakiem. No, ale jest problem jeśli jest woda w korytarzyku. Wtedy już lepiej jest kucać... :twisted:

Mario napisał(a):dobra panowie, kiedy w końcu jedziemy w podziemia tarnogórskie?

Może poniedziałek albo wtorek (14 lub 15 sierpnia)?
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Mar w 11 Sie 2006, 08:05

W głównych ciągach korytarzy PT jest wysoko na ok. 1,80-2.00m. nie jest tak źle jak by się wydawało. Boczne chodniki są tylko niskie i ciasne, ale tam mało kto wchodzi bo mogą być gazy i zalega na dnie sporo wody. Nogę mam już prawie w pełni wykurowaną to w niedługim czasie możemy zorganizować wypadzie w tamtejsze strony. Tylko jest jeden problem opiekun obiektu w Dolomitach jest teraz na urlopie….
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 15 Sie 2006, 19:24

Ostatnia wyprawa do innej starej kopalni ...
http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... hp?t=30015
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Radkow w 15 Sie 2006, 23:26

Szczęka opada. To są supermani :) i te kolory i to zdjęcie w połowie zatopionego wagonika w żółtej rzece :)
Radkow
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 97
Dołączenie: 25 Lip 2006, 03:00
Miejscowość: 11lsd

Wypad do kamieniołomu na Blachówce

Postprzez geolog w 19 Sie 2006, 15:08

Jutro w niedziele jedziemy na wyjazd jaskiniowo-wspinaczkowy do kamieniołomów na Blachówce w Bytomiu-Suchej Górze.
Spotkanie w godz 9.30 - 10.00 w Bytomiu Stroszku na przystanku autobusowym przy sklepie Lidl, a stad wyruszamy do kamieniołomu.
W planie:
- odgruzowanie i sprawdzenie nowego otworu do podziemi tarnogórskich
- wspinaczka skalna na nowych drogach wspinaczkowych w nowym i starym kamieniołomie ( w II części wyjazdu )
- rekonesans powierzchniowy wraz ze stara mapa górniczą w celu lokalizacji szybu Wodnego

Powrót ok 19. Kontakt - Maciek tel 505224031

Chetnych zapraszamy. Wymagane brudne ciuchy i światło.
Gdy ktos chce sie potem wspinac buty do wspinania, kask i uprząż.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Radkow w 19 Sie 2006, 21:31

geologu licze na bogaty fotoreportaż :) zwłaszcza licze że znajdziecie ten szyb :)
Radkow
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 97
Dołączenie: 25 Lip 2006, 03:00
Miejscowość: 11lsd

Postprzez Pinus w 20 Sie 2006, 08:51

Też sie przyłączam do tego co napisał Radkow.
I mam nadzieje że bedą jeszcze takie wyjazdy - gdyz w tym nie mogę uczestniczyć
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez geolog w 28 Sie 2006, 20:26

Wkrótce planowane jest wejście do podziemi tarnogórskich pod rejon samego centrum Tarnowskich Gór.
Dla miłośników podziemi jest to duża gratka bo dopiero za odpowiednimi zezwoleniami mozna tu wejść.
Jak pozwoli mi czas na wejście - bedzie z biwakiem postaram się napisać o tej części tego rozległego systemu.
Sa tu m.in. największe podziemne pustki całego systemu i piękne podziemne jeziora. w wyrobiskach.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez jck123 w 28 Lis 2006, 21:21

W tą niedzielę byliśmy z Kamilem-Adminem, Pinusem i Tomciem89 w kopalni w TG. Plan wycieczki przewidywał luźną explorację.

Ja standardowo zajęłem się dokumentowaniem trasy, którą szliśmy - czyli robiłem swoją mapkę. Jest dostępna na stronie www.jacek.tk w dziale Podziemia. Narysowałem kolejne fragmenty kopalni.

Razem z Kamilem doszliśmy do ciekawej salki. W wysokiej na nieco ponad metr salki umiejscowiony był mały szybik. Nie wiem co było wyżej, bo ciężko było się wychylić. Natomiast głębokość szybiku wynosiła około 2-3 metrów, a na dnie był widoczny zalany chodnik. Głębokość przezroczystej, szmaragdowej wody wynosiła co najmniej metr.

W czasie gdy my z Kamilem badaliśmy szyb Pinus i Tomcio89 zwiedzali inną część kopalni. Zobaczyli m.in. chodnik idący do szybu Rozalii.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości