piwnice pod budynkami KWK Klimontów

piwnice pod budynkami KWK Klimontów

Postprzez admin w 01 Maj 2006, 15:37

czy ktoś z użytkowników forum wie coś o piwnicach lub innych podziemiach mających znajdować się pod kilkoma budynkami, które pozostały na terenie kopalni Klimontów?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 24 Maj 2006, 12:06

Hmmm dawno sie tam szwedalem, ale cos tam pod ziemia bylo.
Nie wiem czy taka informacja Cie zainteresuje, ale w jednym z tych duuuzych ceglanych budynkow, ktore mamy po prawej stronie idac aleja kasztanowcow od policji na zagorze (chyba w tym wyzszym z tego co pamietam)
jest wejscie do korytarzy, penetrowalem tylko kilkanascie metrow - poszedlem tam "z wolnego", a bylo ciemno.
Jednak mysle, ze te korytarze musza/musialy byc polaczone z szybem bo nad wejsciem do nich byl kilkucentymetrowy osad weglowy lub cos podobnego o konsystencji smoly.

Na teren wysuniety bardziej w strone torow nie wchodzilem bo byly tam pieski :)
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 24 Maj 2006, 14:16

rozumiem, że chodzi o budynek maszyny wyciągowej Jan?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 24 Maj 2006, 14:42

Po zerknieciu na dzial, ze starymi fotkami potwierdzam.
Wiesz moze co to bylo?
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 24 Maj 2006, 23:40

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 25 Maj 2006, 02:50

Ciezko mi okreslic czy to ten budynek na podstawie tego zdjecia.
W kazdym badz razie napewno jest to ten lub ten, ktorego fragment widac po lewej stronie foto.

Wydaje mi sie, ze zdjecie przedstawia ten nizszy polozony od strony haldy, wiec to raczej nie ten.
Wejscie do tych tuneli bylo po stronie zachodniej (od strony alei).
A od tej wlasnie strony bez drabiny dalo sie wejsc tylko do jednego (tego o ktory sie rozchodzi) poniewaz "brama" do drugiego zaczynala sie na wysokosci 2-3 metrow, a bocznymi schodami nie wchodzilem.

Ciezko mi opisac to o tej godzinie :)


Glowna podloga budynku jest polozona jakies 2 metry nad poziomem gruntu, a pod nia szly te tunele (chyba byly dwa rownolegle wejscia nad ktorymi byl ten osad, ale nie daje glowy bo bylem tam prawie dziesiec lat temu).

Jak wiadomo mozg ludzki ma taka tendencje generowania roznych faktow, ktorymi zapelnia "luki" w pamieci, ale jestem pewien tego osadu i ze byly jakies tunele + jakby male okienko w tych tunelach do pomieszczenia, ktore jest chyba zamurowane.

Najlepiej postaram sie tam dzisiaj przejsc jak sie wyspie i zrobie fotki.
To rozwieje wszelkie watpliwosci :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 25 Maj 2006, 17:20

ok
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 25 Maj 2006, 23:28

Ok, bylem tam dzisiaj, niestety wejscie do budynku jest juz zamurowane, da sie wejsc, ale mi sie nie chcialo :)
Faktycznie chodzilo mi o ten nizszy budynek, ktorego fotke pokazales.

Bylem w budynku obok, a w jego piwnicach byly najprawdopodobniej jakies maszyny. Bo z betonu wystaja miejscami naprawde grube sruby, a niektore sciany byly pokryte hmmm osadem ze smaru.

Co ciekawe - ciagle bylem pewien, ze te wszystkie szyby byly po stronie stadionu, jednak sie mylilem. Znalazlem miejsce, w ktorym byl szyb, z kopca ziemi wystaje nawet jakas stalowa lina.

Ziemia w okolicach kopalni wszedzie jest upstrzona jakimis betonowymi tunelikami na kable (chyba), malymi zapadliskami itd.


Jako ciekawostke pokaze stare zdjecie:
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/obrazy/127.jpg

I to samo miejsce 50 lat pozniej :)
http://krukers.boo.pl/Kopalnia/DSCN4953.JPG

Kto mi powie gdzie na tym zdjeciu znajdowalo sie to rondko z latarnia? ;)



Oto wszystkie fotki:
http://www.krukers.boo.pl/Kopalnia/

Radze najpierw sciagnac je na dysk, w razie czego moge je spakowac i wrzucic jako jeden plik.


Niestety fotki duzo waza, a bez opisow nie robia takiego wrazenia, ale nie mam czasu sie zajac ich zmniejszeniem i opisaniem gdzie byly robione i co w danym miejscu sie znajdowalo.

Chetnie jednak napisze za jakis czas artykul, w ktorym porownam stare fotki ze stanem aktualnym.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 01 Cze 2006, 23:24

Mariusz86 napisał(a):

Glowna podloga budynku jest polozona jakies 2 metry nad poziomem gruntu, a pod nia szly te tunele (chyba byly dwa rownolegle wejscia nad ktorymi byl ten osad, ale nie daje glowy bo bylem tam prawie dziesiec lat temu).

a czy nie uważasz, że to po prostu fragment budynku pod maszyną wyciągową, który mógł np. umożliwiać jej konserwację a nie żadne tunele? jak głęboko wtedy wchodziliście?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 02 Cze 2006, 00:04

Tak to bardzo mozliwe :)
Pewnie byly to analogiczne piwnice jak w budynku do ktorego wszedlem, a osad nie mial zadnego zwiazku bezposrednio z wydobyciem wegla, a z odpryskami z liny wyciagowej - nie mam pojecia. Jednak poza piwnica faktycznie moze tam nic nie byc - nie wchodzilem tam na tyle gleboko, zeby to stwierdzic, poza tym to jak mowilem bylo dawno.

Budynek jest widoczny na fotkach, do ktorych linka podalem - jest to ten nizszy (jednak). Jest tez fotka wejsc do tych piwnic/podziemi robiona z nad zamurowanego wejscia do samego budynku [ktore tez widac na focie].
Mysle, ze wejscie tam jest niebezpieczne z powodu zawalajacej sie podlogi , ktora znajduje sie nad glowa po wejsciu do tych podziemi - tak wiec, lepiej przyjac, ze nic tam niema sadzac po budynku sasiednim (do ktorego takze nie racze wchodzic)


A po tych dlugich budynkach widocznych na starych fotach zostaly jedynie gruzy :P


Za to moge powiedziec o podziemiach, ktore napewno istnieja, jednak nie ma do nich jak sie dostac, bez rozwalania budynku...

Kojazysz gdzie byla fabryka plyt betonowych? Wjazd na jej teren jest w postaci bramy. Po wjezdzie na ten teren lekko na prawo widac duza hale, po lewej jakies betonowe pozostalosci wygladajace na pozostalosci po suwnicach. Teraz trzeba skrecic w prawo i jechac kawalek. Na koncu drogi widac niedawno wybudowane budynki, hale.
Ten teren jakis czas temu przygotowywal pod budowe moj tata skad wiem, ze to nie plotka ;) Znajdowalo sie tam zejscie do bunkrow/podziemi w postaci dwoch wejsc z lukowata gorna framuga ustawionych kolo siebie. Koparka zasypala to miejsce, a na nim stoi hala.

Domysla sie ktos co to moglo byc?
Tamten teren jest przeciez strasznie podmokly, wiec dlaczego tam cos
budowano pod ziemia? Moze kiedys bylo tam sucho? Jesli tak to kiedy? :>
Mozna by oszacowac ile to moze miec lat.
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron