Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez Sławek w 07 Lut 2008, 10:02

Powodzenia i szczęścia !
( Uwaga na zagrożenia górn.)
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Maxextreme w 03 Mar 2008, 19:17

Heeh, i jakoś dotarłem do tego forum :) Jakby ktoś chciał ten film z eksploracji szybu to mam go na DVD :). A co do eksploracji sąsiedniego szybu to w sumie tylko brakuje chętnych i czasu. trzeba przeżucić kilka kamieni i troche ziemi :)
Pozdrawiam
Michał Max Maksalon
Maxextreme
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 28 Lut 2008, 19:25

Postprzez Sławek w 03 Mar 2008, 19:59

Coś tu powinni mieć do powiedzenia geolog i Mar ale ich gdzieś wsysnęło :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 04 Mar 2008, 20:49

Max - moglibysmy się zgadać na eksplorację tego szybu
zawsze sie znajdzie jakas ekipa może na początku kwietnia
np 2 weekend bo teraz będe w jaskiniach i kopalniach w Czechach
dość długo
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Re: Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez geolog w 09 Lip 2008, 20:25

geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Re: Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez Sławek w 10 Lip 2008, 11:04

Przeglądając odnośnik miło stwierdzić, że temat jest żywy. Udostępnienie przekroju w rejonie szybu Południowego i pozostałych prifili szybowych będzie na pewno przydatne gdyż w przypadku ponownej penetracji nie będzie to droga w ciemno. Współrzędne osi szybu są podane prawdopodobnie w układzie Sucha Góra stosowanym w górnictwie.
Odnośnie poziomów mających wloty do szybu, są to poziomy :
210 m z wlotem na rzędnej + 81,7 m npm
370 m z wlotem na rzędnej - 74,8 m npm
520 m z wlotem na rzędnej - 228,0 m npm
Poziomy oznaczane są jako głębokości w mb od zrębu szybu na powierzchni czyli poziom 0.
Mając rzędną zrębu która wynosi + 288,9 m npm oraz rzędne poszczególnych wlotów można sobie łatwo obliczyć głębokości poszczególnych poziomów, oczywiście przy oznaczeniu poziomów stosuje się tu zaokrąlenia dla ułatwienia stosowania w ogólnym schemacie kopalni.
Z profilu geologicznego widocznego w otoczeniu rury szybowej można odczytać, że w nadkładzie karbonu zalegają osady czwartorzędowe piaski i poniżej gliny przewarstwione piaskami.
Karbon wydzielony jest na profilu kreską i rozpoczyna się warstwą lupków ilastych ( prawdopodobnie warstwy rudzkie) zalegającą poniżej warsytwy zwietrzeliny ( na oko ok. 20 m )oznaczonej na profilu jako zlepieniec. Ta warstwa może być gruzowiskiem skalnym mniej lub bardziej skonsolidowanym i z racji swoich własności jest źrodłem silnego zawodnienia o charakterze dynamicznym. Warstwa zwietrzeliny sądząc po nachyleniu może mieć wychodnie blisko powierzchni i jest głównie zasilana opadami atm. Wspomniana obudowa tubingowa na głębokości zalegania zwietrzeliny zastosowana była prawdopodobnie ze względu na niskie parametry wytrzymałościowe tej skały i wiążące się z tym problemy z utrzymaniem stateczności obudowy murowej. Pośrednio mogło to zabezpieczać przed napływem dużej ilości wody lub możliwej w tej strefie kurzawki. Sam wlot do wyrobisk na poziomie 210 m jest zlokalizowany w otoczeniu łupków ilastych z warstwmi węgla o gr. 0,3-1,0 m i tam powinno być raczej sucho. Jeżeli początkowym celem byłoby osiągnięcie tego poziomu to należy się liczyć z możliwością natrafienia na tamy izolacyjne zabudowane na wlotach do poziomu. Nie wiem czy stosowano w szybie jakieś metody likwidacyjne ale w przypadku ich zastosowania wejście na poziom będzie utrudniony lub niemożliwy. Tamy tego typu mogą być różnej konstrukcji i wytrzymałości, przeważnie są to tamy murowe.Dostęp do poziomu najpłytszego teoretycznie może ułatwić dotarcie do poziomów glębszych poprzez wyrobiska pochyłe łączące poziomy ale taka penetracja jest skrajnie niebezpieczna ze względu na na wiele zagrożeń typowych dla przestrzeni starych wyrobisk w kopalniach węgla kam. Atmosfera kopalniana niezdatna do oddychania, metan, niestateczna obudowa chodnikowa, strefy zawałów, woda itd. Trochę się rozpisałem :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez Mar w 10 Lip 2008, 20:57

I jak tam Panowie był tam ktoś ostatnio, bo ja tylko przejeżdżałem obok tej czeluści samochodem. 8)
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Re: Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez geolog w 10 Lip 2008, 22:06

Chyba nikt już nie sprawdzi czy na wejściu na poziom I są tamy czy ich niema -
rzeczywiście penetracja tego szybu jest skrajnie niebezpieczna i nie ma co kusić losu.
Juz samo wejście na górny podest gdy ktoś jest tu po raz pierwszy i sobie coś rzuci w czeluść
szybu powoduje zgoła nieziemskie efekty słuchowe.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Re: Skarb w Kopalin Bytom- Miechowice Wydobyty

Postprzez Mar w 11 Lip 2008, 17:00

geolog napisał(a):Chyba nikt już nie sprawdzi czy na wejściu na poziom I są tamy czy ich niema -
rzeczywiście penetracja tego szybu jest skrajnie niebezpieczna i nie ma co kusić losu.
Juz samo wejście na górny podest gdy ktoś jest tu po raz pierwszy i sobie coś rzuci w czeluść
szybu powoduje zgoła nieziemskie efekty słuchowe.

Tu masz rację powoduje nieziemskie efekty słuchowe, przypomina mi się nasza wspólna eksploracja tego szybu i strącenie tej ogromnej belki żelaznej która runęła z wielkim hukiem trzaskając po ścianach na -500m. :mrgreen:
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Poprzednia

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron