Wyprawa do starej kopalni w Sosnowcu.

Postprzez Sławek w 31 Sie 2007, 21:11

Jest to mapa wyrobisk górniczych a więc przedstawia w planie rozmieszczenie chodników i przestrzeni poeksploatacyjnych ( tzw zrobów) w górotworze.
W tym przypadku to co znajduje sie pod ziemią (całą sieć wyrobisk podziemnych ) naniesiono na podkładzie mapy topograficznej oczywiście odpowiednio zubożonej dla uzyskania czytelności mapy.

Obecne zasady numeracji pokładów wegla kamiennego w karbońskich zagłębiach węglowych zlokalizowanych w Polsce wprowadzone zostały z końcem lat czterdziestych XX w. Zasady te wynikają z badań środowisk sedymentacyjnych odsadów karbonu produktywnego i wiażą się z tzw procesami sedymentacji osadów sukcesji ( cyklotemami).
Numeracja pokładów ma powiazanie ze stratygrafią złóż węgla kamiennego w Polsce.
Przepraszam za terminologię ale niestety prostrzego wytłumaczenia trudno użyć.
W przypadku pokładu 510: jest to piąty cyklotem w profilu sedymentacyjnym czyli w odniesieniu do strtygrafii GZW ( Górnośląskie Zagłebie Węglowe)- warstwy siodłowe, oraz dziesiątka czyli numer pokładu w obrębie cyklotemu.
Identyfikcji pokładów wegla przed końcem lat 40-tych dokonywano za pomocą nadawania pokładom nazw własnych np. Reden ( obecnie pokł. 510), Ikskul ( obecnie pokł. 409 ) Fanny ( chyba pokł. 620 ) itd, itp.
Stare nazewnictwo pokładów węgla było moim zdaniem bardzo wdzięczne - ten sposób identyfikacji pokładow węgla obowiazuje chyba nadal w Niemczech.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 05 Wrz 2007, 22:47

Sławku mam pytanie dotyczace pobliskich szybów górniczych zlokalizowanych względem tych dwóch o których toczyła się dyskusja na forum.
Mianowicie ok 1 km na zachód od "naszych " szybów na bardzo zarośniętym terenie nieuzytków ( za domami osady Feliks )
na mapie jest zaznaczony jakis szyb który próbowałem zlokalizowac w terenie ale ze wzgledu na roślinnośc sięgajaca czasami powyżej pasa okazało się to bezskuteczne - co to jest za szyb i czy mozna go odszukać ? Ponadto z kolei ok 1 km na pólnocny-zachód od naszych szybów koło samotnego domku sa dwa szyby kopalniane - o ile pamiętam jak bylismy przy nich - zabezpieczone w połowie lat 90-tych i ogrodzone stalowa liną. Cy to z kolei stare szyby kopalni Feliks I uzytkowane potem przez kopalnię Juliusz-Kazimierz ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 06 Wrz 2007, 18:39

Jeżeli chodzi o dwa szyby ogrodzone liną stalową położone na NW ( ok. 1 km - sprawdzone) od "naszych szybów " to są to szyby Feliks (N) i Leopold (S) byłej kopalni Feliks I. Przyjmuję że posiadały podobną do "naszych" głębokość czyli ca. 230 m. Stan zachowania powinien być analogiczny do "naszych". Kopalnia Feliks I została także zatopiona z podobnych przyczyn co Feliks II. Wyrobiska Feliksa I nie mają kontaktu z czynną Kopalnią.
Natomiast jeżeli chodzi o szyb na W od "naszych" szybów to to mam słabe dane ale faktycznie ok 1,2 km prawie na W w okolicach koryta Bobrka ( 1933 r.) jest szyb opisany jako wentylacyjny, ale ten nie był pod opieką czyli musiał już dawno przestać istnieć.
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to w zalezności od wagi tematu oczekuję na privie lub forum spróbujemu to rozszyfrować.

Jeżeli jeszcze chodzi o Kazimierz to na skraju lasu przy drodze, ok. 600 m na NE od Franciszka jest dawno zadekowany Kazimierz IV.

Poza tematem:
Mam wrażenie, że jesienią gdy zielsko zniknie należałoby się umówić na przegląd lasu Zagórskiego i innych okolic ( małą inwentaryzację ) bo jest trochę materiałów źródłowych do srawdzenia.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 06 Wrz 2007, 21:04

To generalnie Sławku wyjaśniłeś co to za obiekty -
co do tych dwóch też tak przypuszczałem że to Feliks I.
Natomiast właśnie możnaby wybrać się ( pewnie będzie więcej osób zainteresowanych ) na taka powierzchniowa penetrację w stylu "szlakiem starych pozostałości górniczych" - może przypadkiem cos ciekawego odkryjemy ? :lol: Proponuje jedną z kolejnych sobót lub niedziel - termin do ustalenia.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 06 Wrz 2007, 22:36

Ja przystaję, mam troche materiałów. Czy tylko las nie będzie jeszcze zbyt zarośnięty do obserwacji? Popatrz na zdjęcia z wyprawy w rejon Alberta ( ja, Pakosz i Płatek, topik Mortimer Karol i Albert) , tam była istna dżungla szybu prawie nie widać. Zresztą pewnie znajdzie się więcej chętnych to się dogadamy.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 07 Wrz 2007, 08:02

Piszę się na wycieczkę. :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 07 Wrz 2007, 12:37

Też chętnie się wybiorę.Ale może faktycznie lepiej poczekać aż liście spadną?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 07 Wrz 2007, 14:45

Ponieważ jest nas już kilku to aby nie ostudzić zapału umówmy się wstępnie na sobotę 22 września i chyba w godzinach porannych lub przedpołudniowych.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 07 Wrz 2007, 15:00

Sławek napisał(a):Ponieważ jest nas już kilku to aby nie ostudzić zapału umówmy się wstępnie na sobotę 22 września i chyba w godzinach porannych lub przedpołudniowych.


Oczywiście jak zawsze :wink: zabieramy maczety, łopaty i kilofy....
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez geolog w 07 Wrz 2007, 16:37

mi pasuje niedziela 23- godzina dowolna.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 07 Wrz 2007, 17:42

Powiedzmy, że mi pasuje ale poczekajmy na pakosza i płatka.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 07 Wrz 2007, 20:15

Niedziela 23 - ok.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 07 Wrz 2007, 21:50

Ok,pasi.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez geolog w 07 Wrz 2007, 22:11

To może o 10 tylko jakie miejsce proponujecie i jaką trasę ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 07 Wrz 2007, 23:20

No to jesteśmy umówieni.

Proponuję spotkać się koło zajezdni autobusowej PKM przy mieszkalnym bloku tam można zostawić auta. W okolicy dawnej wydawki węgla za bazą PKM powinny jeszcze pozosać ślady starej kopalni łupka ogniotrwałego ( lata 60 -te ) były tam 2 lub 3 płytkie szyby ( ok. 30 m) i zabudowania kopalniane. A potem przenosimy się na ul. Brunona Jasieńskiego na Kazimierzu ( okolice szybu Kazimierz IV ) zostawiamy samochody i wchodzimy w las. Poruszamy się w kierunku zachodnim przepustem pod drogą S-1,obok Mortimera IV w stronę szybu Leśnego ( powinnismy natrafić przynajmniej na jedną upadówkę) i potem na północ w kierunku stacji Zagórze ( płytkie kopalnictwo w pokładzie Reden ) dalej kierunek na wschód w strone Alberta ( ewentualne upadówki szyby albo niewiadoma ) i powrót do punktu wyjścia.
Nie wiem jak wygładają upadówki Morimer III i IV.
Na południe od rowu Mortimerowskiego oprócz kopalni łupków ogniotrwałych nie ma czego szukać.
Ostateczne konsylium zrobimy już w terenie.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

cron