Wyprawa do starej kopalni w Sosnowcu.

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 17:32

Spieszę wyprzedzić pytanie Admina - z KWK Kazimierz Juliusz też byłem związany zawodowo: hdrogeolog górniczy, Główny inż Miern. Geol. no i jeszcze Paryż gdzie równolegle z Porabką Klimonowem byłem geologiem przez 4 ostatnie lata do włączenia do CZOK ( wszyscy geolodzy z chwilą likwidacji Paryża uciekli a mnie poproszono po sąsiedzku).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 24 Sie 2007, 09:11

Wstawiam linka do bardzo ciekawego artykułu poświęconego zjawiskom związanym ze statycznością górotworu w otoczeniu zlikwidowanych ( częściowo) szybów. Opisany w artykule szyb wykazuje wiele analogii do opisanych w temacie forum a zaistniały przypadek może stać się całkiem realny.
http://www.i-b.pl/gt/archiwum.php?nr=008&str=022


Fakt: Zapadlisko dużych rozmiarów zlokalizowane ok. 100 m na W od szybów powstało zaraz po rozpoczęciu odwadniania pod koniec lat 90 -tych.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 24 Sie 2007, 12:04

a czy te szyby na Ostrowach odwodniliście by zapobiec podobnej katastrofie jak w Bochum, czy może miało to związek z funkcjonowaniem Kazimierza?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 24 Sie 2007, 12:45

Była to konieczność związana z funkcjonowaniem kopalni.
Sam artykół wstawiłem dla wskazania na niebezpieczeństwa z jakimi można mieć do czynienia w przypadku bardzo starych szybów których sposób likwidacji, jej skuteczność oraz często brak udokumentowania
z uwagi na odległe czasy wykonania nie jest do końca wyjaśniony.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 24 Sie 2007, 15:30

a czy słyszałeś kiedyś o dawnym szybie na terenie Magneti-Marelli?
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... ht=magneti
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 24 Sie 2007, 16:40

Nie znam takiego szybu, ale mam kolegę który był geologiem na kopalni Sosnowiec (teren Magneti Marelli leży w granicach byłego obszaru górniczego Kopalni Sosnowiec) spróbuję się z nim skontaktować po niedzieli i wtedy dam odpowiedź.
Odnosząc się do informacji zawartej w którymś z postów, że szyb ten należał do kopalni Mortimer to jest ona błędna. Granice obszarów górniczych obu kopalń nigdy od początku ich ustanowienia na tym odcinku nie ulegały zmianie ( granica naturalna na uskoku Cieszkowski) i Magneti leży w obrębie byłego O.G. Sosnowiec.
Na razie tyle, reszta informacji po niedzieli. Będę niedostępny przez weekend.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 27 Sie 2007, 12:16

admin napisał(a):a czy słyszałeś kiedyś o dawnym szybie na terenie Magneti-Marelli?
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... ht=magneti


Po zebraniu wiedzy -prawdopodobnie chodzi o szyb "Gabriel" zlokalizowany na pograniczu terenu cmentarza i terenu Magneti Marelli. Szyb ten był dawno zlikwidowany.Nie uzyskałem więcej szczegółowych informacji.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 27 Sie 2007, 16:22

cmentarz powstał około 100 lat a szyb pewnie jest starszy.
Mar, możesz coś więcej napisać o tym miejscu?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 28 Sie 2007, 21:26

Potwierdzam informację o lokalizacji szybu "Gabriel" na pograniczu cmentarza i obecnie Magneti Marelli załączając fotkę mapy topograficznej okolic Sosnowca z lat 20 tych XX w.
Na zdjęciu widoczny jest także fragment drogi do Dąbrowy G.( teraz ul. 11 listopada ) oraz droga na N od cmentarza która do chwili obecnej chyba istnieje.

Image

Mar musiał sobie coś faktycznie pomylić bo szyb "Morimer I" wraz z budynkiem nadszybia znalazły się faktycznie na terenie SILMY.
Wlot do tego szybu jeszcze w latach 80 tych byl tylko zasłonięty plytą stalową. W 1996 roku podsadzono go do zrębu pyłami dymnicowymi ( w powiazaniu z wodą tworzą beton).Nie wiem jak to w tej chwili wygląda bo dawno tam nie zagladałem. Co do "Gabrilela" to jeszcze poszperam.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 29 Sie 2007, 10:48

patrząc na mapę, uważam że ten teren wcale nie należy do MM.
Są 2 możliwości: albo szyb leży tuż za cmantarzem (na polu), albo został "wchłonięty" przez cmentarz, który mocno się wydłużył ostatnimi laty. Ta druga wersja jest bardziej prawdopodobna.
Być może na terenie MM znajduje się jeszcze jakiś inny szyb?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 29 Sie 2007, 11:15

Na tej mapie brak jest jakiegokolwiek szybu w kierunku północnym aż po rejon dawnego kamieniołomu wapieni triasowych na miejscu którego obecnie wyrosła górka narciarska.
Jestem także zdania, że teren szybu "Gabriel" wchłonięty został przez cmentarz.
Przydałaby się może jakaś mapa górnicza powierzchni terenu uwidaczniająca zagospodarowanie powierzchni terenu górniczego, bo na takiej jest więcej szczegółów dotyczących starych lub zlikwidowanych szybów.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 29 Sie 2007, 16:21

a czy wiadomo Ci coś na temat prochowni, która należała do naszej kopalni. Zlokalizowana była niedaleko obecnej ul. Górniczej, w pobliży SM Hutnik. Zlikwidowano ją w latach 60 lub 70. Być może jest ona zaznaczona na jednej z map, które posiadasz?
na mojej mapie z 1929 r. oznaczono ją "prch". Niestety nie posiadam żadnych zdjęć.
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/1929.htm
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 29 Sie 2007, 23:12

Mam tę sama mapę ale także trochę starszą, kopalnianą z poczatku lat 20 na której też jest prochownia , zdjęcie poniżej.
Na mapie górniczej z lat 60 juz jej nie ma, czyli została prawdopodobnie po wojnie zlikwidowana.

Image
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 30 Sie 2007, 18:57

Topik wyprawa do starej kopalni w Sosnowcu właściwie przerodził się w <stare kopalnie w Sosnowcu> a więc wrzucam fotkę starej mapy górniczej z okolic ul. Niweckiej gdzie uwidoczniono wyrobiska górnicze niewielkiej kopalni Barbara zlokalizowanej przy poludniowej granicy obszaru górniczego kopalni P-K. Znany forumowiczom szyb z działek przy ul. Niweckiej to szyb IV ( gł. ok. 70 m) . Widoczny jest także szyb Andrzej (gł. ok.140 m) i obok wychodowa ( czyli inaczej upadówka) oraz bardzo stary szyb ( 1900 r) Wrzoska ( gł. ok. 30 m) i otwór zamółkowy ( ale ten to już teraz będzie zjedzony przez tory PKP) Wszystko malutkie, szyby udostępniają pokład 510 o grubości ok. 8-9 m całkiem płytko od powierzchni.
A na koniec, oprócz w/w danych nic na ich temat nie wiem ( oprócz oczywiście szybu IV o którym wiem że jest tylko zadekowany)

Image

Na mapce jest widoczna w kolorze ceglastym obecna ul. Wojska Polskiego.
Ostatnio edytowany przez Sławek 10 Wrz 2007, 23:57, edytowano w sumie 2 razy
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 31 Sie 2007, 14:53

http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... 1&start=15
pod ww linkem kryje się pewna historia związana z tym szybem na działkach.

Skąd wzięła się nazwa pokład 510?
co oznacza ten rysunek nad napisem" szyb Wrzoska", czy to przekrój szybu?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron