kolej w Klimontowie

kolej w Klimontowie

Postprzez admin w 09 Lut 2006, 12:34

czy ktoś wie kiedy do Klimontowa doprowadzono tory kolejowe? czy było to w okresie budowy kolei warsz-wied czy może później t.zn w okresie gdy powstawały kopalnie
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mar w 09 Lut 2006, 13:39

Raczej chyba w okresie powstawania kopalń?!
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pakosz w 10 Lut 2006, 13:11

Sprawa nie jest prosta ...... . Prawdopodobnie ma ona związek z budową szerokotorowej kolei Iwanogrodzko - Dąbrowskiej (uruchomionej w 1885r). Pierwotnie główna linia biegła ze Strzemieszyc przez Sztaszic do Huty Bankowej w Dąbrowie G. Właśnie na Staszicu powstała stacja tej kolei a następnie obok zbudowano stację kolei normalnotorowej i przedłużono linię przez las zagórski w kierunku Klimontowa. Do dziś w okolicy rozwidlenia szlaku można oglądać ruiny "tajemniczego" mostu lub innej budowli związanej z koleją. Istnieją również tory (przekute przez Austriaków na europejski rozmiar) biegnące ze Staszica w kierunku Redenu. Czynna jest jeszcze bardzo stara bocznica do dawnej kop. IGNACY nast. MORTIMER oraz zapomnianej już huty cynku PAULINA. Kiedy zbudowano odgałęzienie w kierunku Klimontowa nie wiem. Prawdopodobnie na początku XXw. Nawet "Dzieje Katowickiego Okręgu Kolejowego" milczą na ten temat. Nie brak też sprzecznych informacji na temat stacji STASZYC później ZAGÓRZE DĄBROWSKIE -obecnie terminal przeładunkowy samochodów.
Kto wie coś wiecej na ten temat? Może moje ustalenia są błędne?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 10 Lut 2006, 22:22

a czy linia to mogła powstać wcześniej- wtedy gdy budowano kolej WW?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 11 Lut 2006, 10:44

Z pewnością linia ta powstała później niż w czasach kolei WW. Myślę że da się to ustalić w miarę precyzyjnie. Trzeba tylko jak zwykle poszperać..... Może ktoś posiada jakieś zdjęcia dokumentujące działanie tej lini?
Na jednej z fotek w galeri starych zdjęć jest parowóz wąskotorowy. Czy zatem przez Klimontów przebiegała także linia wąskotorowa, czy była to tylko kolejka kopalniana?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Gość w 11 Lut 2006, 14:10

Znalazłem mapkę która rzuca NIECO światła na interesujący nas temat.
W związku z tym co na tej mapie widać, a raczej nie widać moje stwierdzenie,że kolej Iwanogrodzko - Dąbrowska, w wersji pierwotnej przebiegała przez ZAGÓRZE DĄBROWSKIE wydaje się błędne. Zapewne ?? kolej ta biegła znanym wszystkim szlakiem Strzemieszyce - Gołonóg -Dąbrowa G - Huta Bankowa. Połączenie ze Strzemieszyc do Dąbrowy G przez Zagórze zbudowano 1909r i prawdopodobnie wówczas przdłużono linię do Klimontowa. Ale jak było na prawdę ......? Mapkę prześlę niebawem.
Gość
 

Postprzez Pakosz w 11 Lut 2006, 18:07

Poprzedni post wysłałem jako GOŚĆ zapominając o logowaniu. :wink: Pozdrawiam. Pakosz.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 28 Lut 2006, 19:04

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez admin w 04 Wrz 2007, 20:36

ocalony...
http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/mp-chabowka-s3.php
Tendrzak towarowy TKp 2011. Produkcja powojenna, polska. Generalnie cała ta seria miała przeznaczenie przemysłowe - praca na bocznicach zakładowych. Ten parowozik całe swoje życie przed emeryturą w Chabówce przepracował w KWK Porąbka Klimontów w Sosnowcu.
źródło http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/mp-chabowka-s3.php
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 04 Wrz 2007, 20:58

Słyszałem o pewnym parowozie który był zakopany do połowy w ziemi.Miejsce to jakaś wieś pod Częstochową.Finał tej historii był taki,lokomotywa wylądowala w cześciach w Niemczech.

Rozkład kolei WW
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Wa ... e_1850.gif
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Radkoww w 07 Wrz 2007, 18:54

a propos kolei. Obok stadionu na Klimontowie nie były kiedyś tory? Bo jak byłem małym bajtlem to coś sobie przypominam wagony z napisem Maczki Bór jak grałem na tym małym bocznym boisku. Teraz ani śladu po szynach. Może mi się przyśniło.
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez admin w 07 Wrz 2007, 21:21

pewnie, że były, jeżdżono nimi w stronę Porąbki, też pamiętam te ciuchcie;)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez admin w 11 Paź 2007, 23:24

udało mi się ustalić, że na kopalni Klimontów pracowały 4 duże lokomotywy i 3 małe (wąskotorowe)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: kolej w Klimontowie

Postprzez admin w 02 Cze 2009, 20:46

Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: kolej w Klimontowie

Postprzez Doczu w 08 Wrz 2009, 07:10

admin napisał(a):czy ktoś wie kiedy do Klimontowa doprowadzono tory kolejowe? czy było to w okresie budowy kolei warsz-wied czy może później t.zn w okresie gdy powstawały kopalnie

Sądzę, że jakieś informacje można by uzyskać w usenecie na pl.misc.kolej.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron