Siedmiu Szewców.

Siedmiu Szewców.

Postprzez Piotr w 15 Paź 2007, 18:31

A jak to było panowie z owymi siedmioma szewcami? Jako ucznia podstawówki (SP nr 18 Dąbrowa Górnicza - Gołonóg), przed pierwszym listopada prowadzano mnie na gołonoski cmentarz, w celu porządkowania ich zbiorowej mogiły. Z ust nauczycieli słyszałem wówczas, że byli oni w jakiś bliżej nieokreślony sposób zaangażowani w walkę z niemieckim okupantem i za to zostali rozstrzelani. Czy ktoś z Was zna szczegóły tej historii?
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Pakosz w 17 Paź 2007, 16:24

W listopadzie 1944r oddział AL dowodzony przez Romana Piecucha dokonał konfiskaty w jednym z zakładów szewskich w Gołonogu. Zabrano wtedy buty oraz skórę - towary objęte w tym czasie reglamentacją.
Właściciel zakładu który był ponoć Niemcem oskarżył o współdziałanie z ALowcami swoich pracowników. Wszyscy zostali aresztowani, poddani torturom i po dwóch dniach (16-11-1944) rozstrzelani w Gołonogu.

Na tablicy nagrobnej znajdują się nazwiska ofiar:
Stanisław Bronny
Michał Zientara
Jan Grabowski
Jan Domagała
Józef Kuzia
Jan Chmielewski
Piotr Kuzior

Podobno wszyscy rozstrzelani należeli do AL.
Spotkałem się również z informacją że jednemu z szewców udało się zbiec. W takim przypadku mogiła zawiera szczątki sześciu osób lub znajdują się tam jakieś "przypadkowe" zwłoki kogoś zmarłego w innych okolicznościach.

Jedna z ulic w Gołonogu nosi nazwę Siedmiu Szewców.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 18 Lis 2007, 15:00

Poszedłem dzisiaj na cmentarz na górce Gołonowskiej gdzie znajduje się mogiła Siedmiu Szewców .Sam grób szewców był zasypane śniegiem ale znalazłem parę innych ciekawych grobów.

Grób górnika który zginął podczas powodzi w kopalni Generał Zawadzki
Image

Grób urzędnika kolei W-W
Image

Górnika kopalni Flora
Image

Tablica pamiątkowa
Image

Tunel do pobliskiego kościoła.Wewnątrz przypomina wejście do upadowej.
Image
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg


Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron