port kopalni Niwka?

port kopalni Niwka?

Postprzez admin w 26 Mar 2007, 23:31

Image

przyjrzyjcie się temu zdjęciu dokładnie,
fajnie to wymyślili :)

http://www.zegluga.apisvideo.pl/forum/v ... ead_id=342
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 27 Mar 2007, 06:58

no ciekawe zdjecie :) a ten port zapewnie znajdowal sie w okolicach ul. Sosnowej lub Tuwima bo jest najblizej do kopalni, ale nie jestem pewny choc wydaje mi sie ze juz slyszalem o takim porcie w okolicy Trójkata Trzech Cesarzy. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Pakosz w 27 Mar 2007, 18:23

Byćmoże to zjęcie pokazuje przeładownię węgla znajdującą się na kanale henrykowskim.
Kanał ten powstał jako droga wodna łącząca Białą Pszemszę z Potężną hutą Henrykowską. Z tego co wiem to istniał także po likwidacji huty. Mógł zatem być wykorzystywany przez kopalnię.
Biała Pszemasza na Niwce niegdyś była szersza niż obecnie, a brzegi przedstawione na fotce wyglądają raczej na brzegi kanału żeglownego.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 27 Mar 2007, 18:44

ta henrykowska to chyba obecna Fabryka Maszyn Górniczych Niwka???
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 27 Mar 2007, 18:50

a w tle to chyba jest nasyp kolejowy
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Pakosz w 27 Mar 2007, 20:56

Kanał henrykowski już nie istnieje. Na nabrzeżu jest widoczna wąskotorówka. Tego typu kolejka nie miała szczególnych wymagań terenowych.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pinus w 28 Mar 2007, 14:52

super zdjęcie. Szkoda, że zaniedbano tak naszą Przmsze
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 28 Mar 2007, 15:24

ciekawe kim jest ten elegant w kapeluszu na łodzi?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez WILL w 13 Sie 2007, 13:07

luk napisał(a):a w tle to chyba jest nasyp kolejowy

Witam.Możliwe że zachowały się jeszcze pozostałości tego nasypu.Mieszkam niedaleko więc postaram się to sprawdzić.
WILL
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 25
Dołączenie: 11 Sie 2007, 14:13
Miejscowość: Niwka

Postprzez Sławek w 05 Wrz 2007, 08:31

Do 9 roku życia ( koniec lat 60 - tych) mieszkałem w Niwce, w rodzinnym domu niedaleko od mostu na Białej Przemszy i pamiętam że jeszcze wtedy wzdłuż lewego brzegu na niewielkim nasypie stały na słupkach czytelne znaki żeglowne ( przekreślone kotwice) a w rejonie ujścia do Czarnej Przemszy znajdowały się pokaźne betonowe konstrukcje ze stopniem wodnym zwane przez wszystkich śluzą oraz coś w rodzaju nadbrzeża z kozłami do cumowania. B. Przemsza była w tym rejonie wyjątkowo głęboka i starsi koledzy uprawiali tam skoki do wody na "główkę".
Podobne niewielkie nadbrzeże znajdowało się u ujścia Bobrka ( nazywano to miejsce przystań).Woda w rzece jeszce wtedy była czysta (!) , można było się kąpać a wzdłuż brzegów często przesiadywali wędkarze.
Moja Babcia opowiadała mi, że przed wojną i tuż po jej zakończeniu po rzece spławiano barki z węglem a od przystani (patrz wyżej) kursował w kierunku Szwajcarii Zagłębiowskiej płaskodenny galar wycieczkowy ciągniony przez konie poruszające się po nadbrzeżnym nasypie.
Częstym wtedy widokiem na rzece był bagier pogłębiający koryto ( zresztą z jakiegoś powodu część Niwki lub sąsiadującego Jęzora nazywana była bagrami).
Rozległe pustkowie pomiędzy zabudowaniami Niwki a rzekami Cz. I B. Przemszą nazywany przez wszystkich "łąkami" usiany był bardzo dobrze zachowanymi okopami i bunkrami z czsów II W.Ś. w których dość łatwo można było wykopać fanty w postaci strzępów zbutwiałego umundurownia, łusek itp. drobiazgów.
Wydaje mi się, że zdjęcie może przedstawiać port właśnie u ujścia B. Przemszy z uwagi na stosunkowo sporą szerokość koryta, nadbrzeżny nasyp oraz pustkowie w tle ( łąki ).
Szkoda, że podczas regulacji rzeki potraktowano sprawę bardzo praktycznie i zatracając poczucie tożsamości, bezmyślnie zatarto wszelkie ślady tradycji żeglugowych na Przemszy.
Jedynymi pozostałościami po tych czasach są być może nazwy ulic : Żeglarska i Plażowa zlokalizowane w okolicach rzeki.

W uzupełnieniu wzmianka o porcie w Niwce ( przeładowni kopalni Niwka) na końcu artykułu pod linkiem:
http://www.emyslowice.prv.pl/index&1&9&15.htm
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 21 Paź 2007, 17:43

Do dnia dzisiejszego zachowały sie jeszcze chyba jakieś znaki żeglugowe.
Przynajmniej na taki wygląda mi ten znak:
Image

A to wygląda mi na przyczółki mostu (znajdują się one nad Czarna Przemszą przed TTC):
Image
Są jeszcze takie przyczółki mostu (podwójne) Te znajdują się nad Białą Przemszą przed TTC:
Image

Te przyczółki wyglądają mi na wąskotorówkę, ale może jestem w błędzie. Jesli tak to oświećcie mnie.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 21 Paź 2007, 19:05

Ten znak na pierwszym zdjęciu to nie znak żeglugowy tylko słup kilometrażowy wyznaczający odcinki rzeki od źrodeł do ujścia.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 21 Paź 2007, 19:26, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 21 Paź 2007, 19:23

Sławek napisał(a):Ten znak na pierwszym zdjęciu to nie znak żeglugowy tylko słup kilometrowy wyznaczający odcinki rzeki od źrodeł do ujścia.

hmmm no możliwe, ale skoro tak to jest jakieś przekłamanie bo przecież przed TTC Czarna Przemsza ma więcej niż 21 czy 24 km długości
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 21 Paź 2007, 19:49

Zwykle kilometraż liczony jest od ujścia w górę rzeki.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez beermaster w 16 Mar 2008, 12:10

Doczu napisał(a):wygląda mi na przyczółki mostu (znajdują się one nad Czarna Przemszą przed TTC):
Image
Są jeszcze takie przyczółki mostu (podwójne) Te znajdują się nad Białą Przemszą przed TTC:
Image

Te przyczółki wyglądają mi na wąskotorówkę, ale może jestem w błędzie. Jesli tak to oświećcie mnie.


To nie są przyczółki mostu tylko podpory dla rur centralnego ogrzewania. Nad Białą Przemszą przechodziły dwie, nad Czarną jedna. Instalacje te były robione długo po II wojnie i po regulacji i budowie dodatkowych wałów przeciwpowodziowych-czyli długo po tym jak zlikwidowano port i kolejkę wąskotorową.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam
ŻELBETON PRZETRWA WIEKI !!!
beermaster
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 2
Dołączenie: 18 Sie 2007, 17:19
Miejscowość: sosnowiec

Następna

Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron