Wygrzebane z pamięci.

Wygrzebane z pamięci.

Postprzez Piotr w 25 Mar 2007, 19:40

To będzie raczej taka mała "historia niewyjaśniona", ale może po latach i ona swoje wyjaśnienie znajdzie. Oto jeszcze na początku lat siedemdziesiątych w dzielnicy Dąbrowy Górniczej Legionowo na styku ulic Długiej, Buczka i 11 Listopada (wówczas Armii Ludowej) znajdował się pas nieużytkowanego terenu. O ile pamiętam zajmował go zupełnie zdziczały i bezpański sad wiśniowy. Mniej więcej w środku tego sadu zasłonięte drzewami tkwiły, nie wiedzieć skąd, dwa potężnych rozmiarów (wysokość około 4 metry) utwory skalne koloru ceglastego z czarnymi podbarwieniami. Miejsce to, jakkolwiek fascynowało mnie i moich kolegów (mieliśmy wówczas po 5 - 7 lat), to cieszyło się złą sławą z powodu koczujących tam nieraz pijaczków i odwiedziłem je tylko raz. Już w latach siedemdziesiątych ten teren został przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne i przypuszczam, że nabywca działki jakoś musiał sobie poradzić z tymi głazami, bo wkrótce stanął tam budynek mieszkalny.


Czy ktoś z Was wie jak mogły znaleźć się w tym właśnie miejscu owe głazy, lub skąd pochodziły?

Image
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 26 Mar 2007, 07:34

Wcześniej był tam teren kopalni Flora.Czy to było podobne do tych spieków o których pisaliśmy w temacie huty w lesie?Jeden ze spieków w lesie jest dosyć spory,ma około 2,5-3,0m wysokości.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 26 Mar 2007, 08:46

"Skałki" o podobnym zabarwieniu znajdują się również(w dużych ilościach) w okolicach dawnej huty cynku "Paulina" w Zagórzu.
Może przy kopalniach funkcjonowały jakieś małe huty cynku, a owe utwory są pozostałością po wytopie tego metalu?
A może jest to efekt jakiegoś innego procesu technologicznego?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 26 Mar 2007, 09:52

Na terenie byłej kop Stanisław też są takie spieki ale małe,więc może faktycznie mają związek z kopalnią.Ciekawe jak powstają?Skąd takie rożnice w wielkości?Najmniejsze jakie widziałem miały wielkość piłki nożnej a największy to ten prawie 3m.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Piotr w 26 Mar 2007, 15:44

Nie zwróciłem uwagi, że już pisaliście o podobnych głazach w temacie "Pozostałości huty?" Nieźle pasuje do nich nazwa - głazy megalityczne. Jakkolwiek były zagłębione w ziemię, to nie sprawiały wrażenia związanych trwale z podłożem. Kolor dokładniej określiłbym jako ceglasto-rudo-różowy z czarnymi zaciekami które mogły pochodzić od nanoszonych z deszczami zanieczyszczeń. Wydaje mi się, że owe głazy mogły być spiekami hutniczymi, bo nigdy później nie spotkałem takich tworów w naturze. Przyszło mi także na myśl, że mogłoby też powstać we wnętrzu wypalającej się hałdy której sypkie pozostałości następnie zostały wywiezione. Wygląd głazów był niecodzienny - w środku wiśniowego sadu, ni stąd ni z owąd dwa takie kolosy. Wśród kolegów chodziły słuchy jakoby miejsce było diaboliczne i nawiedzone, więc któregoś dnia (1969 - 1970?) grupa śmiałków (w tym i ja) podjęła wyprawę badawczą. :shock: Obok głazów odkryliśmy tylko jakieś legowisko ze starych materacy i flaszki po wódce ale emocje były niesamowite. :D Przypominam sobie jeszcze z tamtych lat hałdę na terenie zakładów CWE (później Damel - dokładnie w miejscu zakładowego biurowca) i hałdę łupku węglowego na Podlesiu która później służyła za kulochwyt wybudowanej tam strzelnicy sportowej.

PS:
Przy okazji dodam, że chodziłem wówczas do pobliskiego przedszkola przy ulicy Patryzantów. Budynek owego przedszkola odznaczał się dość oryginalną architekturą, a zaraz obok niego znajdował się swego rodzaju fenomen botaniczny - park obsadzony drzewami morwy.

Przepraszam za zdublowanie postu - nie mam pojęcia czemu do tego doszło.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 26 Mar 2007, 16:44

Na forum są zdjęcia tego spieku dodane przez Pakosza,porównaj je z tymi z dawnych lat . Być może są one takie same.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Piotr w 26 Mar 2007, 17:16

Płatek napisał(a):Na forum są zdjęcia tego spieku dodane przez Pakosza

A możesz dać jakiś bliższy namiar?
Nie potrafię znaleźć tych zdjęć...
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 26 Mar 2007, 17:48

Zdjęcia są w temacie kop Mortimer,Karol,Albert na stronie 10
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Piotr w 26 Mar 2007, 20:36

Nie, to nie to. W przeciwieństwie do brył które pokazał na zdjęciach Pakosz tych "moich" nie porastały żadne trawy ani mech, a kolor ich był brązowo rudo różowy, przy czym najbardzie rzucała się w oczy owa intensywna ruda barwa kontrastująca z szaro czarnymi zaciekami. W pierwszym wrażeniu większość ludzi widząc te głazy w Legionowie użyłaby określenia "czerwona skała"
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Pakosz w 27 Mar 2007, 18:14

Co do moich fotek to nie oddają one w pełni tego co widać z bliska.
Sądząc jednak z Twojego opisu Piotrze, to jednak stawiałbym na to że owe, tajemnicze "skałki" mają jakiś związek z hutnictwem cynku.
Co do porastających je traw, to zależy to zapewne od miejsca gdzie one (utwory) występują.
Hałda żużlowa przy ul. Modrzewiowej w Zagórzu jeszcze całkiem nie zarosła. Można więc dokonać porównania :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 27 Mar 2007, 22:10

Piotrze czy ta skala była gładka czy może porowata?Dzisiaj upewniłem się na 100% że zaznaczony przez Ciebie teren należał do kop Flora.W tym miejscu przebiegała kolejka na Alberta.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Piotr w 27 Mar 2007, 22:20

Jak najbardziej mógł to być spiek - faktura "skały" była szorstka i chyba porowata. Nieopodal, przy ulicy Ogrodowej (dzisiaj już chyba jej nie ma) była jeszcze jedna mała hałda, ale całkowicie zarośnięta chaszczami. Jeśli znajdę gdzieś odpowiednią mapę, to spróbuję oznaczyć jej położenie.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 28 Mar 2007, 11:58

Spieki w lesie są właśnie porowate i kolorem pasują do tych opisywanych przez Ciebie.Kwestia usunięcia takich brył jest chyba dosyć łatwa ,sa one kruche.Pewnie rozbito je na mniejsze kawałki i usunięto.
Piotrze a czy wiesz gdzie była w Gołonogu kop Baśka?Podobno do połowy lat siedemdziesiątych była jeszcze po niej hałda.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pinus w 28 Mar 2007, 14:50

Podobne spieki widac wlesie niedaleko cmentarza w Ostrowach Górniczych. Nie chce przesadzać ale chyba miały więcej niż 3 metry. Też dosyć ciekawie wyglądały w lesie
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Piotr w 28 Mar 2007, 15:15

Przypomniałem sobie teraz jeszcze jedną hałdę, ale ta raczej nie leżała w obrębie Gołonoga (Dziewiąty?). Trafić w to miejsce można następująco: Od sześciobocznego gmachu Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych drogą w kierunku torów kolejowych na odcinku Dąbrowa miasto - Gołonóg. Hałda chyba na wprost po drugiej stronie torowiska, od torów oddzielona tylko (wówczas) szutrową drogą. Jeszcze dawniej była w tym rejonie, ale po drugiej stronie torów wysoka i zawsze dymiąca hałda o kolorze czerwonawym. Została zlikwidowana chyba pod koniec lat sześćdziesiątych. Trochę to zagmatwane, ale jak będę miał mapę, to Wam to wyrysuję wszystko, a może coś mi się jeszcze przypomni.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Następna

Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron