obóz jeniecki w Kazimierzu oraz groby żołnierzy niemieckich

obóz jeniecki w Kazimierzu oraz groby żołnierzy niemieckich

Postprzez MKZ w 29 Sty 2007, 14:08

Fundacja "Pamięć" poszukuje informacji nt. istnienia w dzielnicy Kazimierz mogił 28 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, którzy zostali pochowani na cmentarzu EWANGELICKIM (!!) w Kaziemirzu
To co mogłem im odpowiedzieć to:
1. w dzielnicy Kazimierz nie ma cmentarza ewangelickiego (może był??)
2. jedyny cmentarz ewangelicki, znajdujący się w Sosnowcu, leży przy ul. Smutnej (nal. Parafia Ewang-Augsb ul.Żeromskiego)
3. w Kaziemirzu jest cmentarz rzym-kat (dwuczesciowy- ul. Jasienskiego i Kazimierzowska- granica z DG)- moze kiedys w jakiejs czesci byl ewangelicki ??- tez sie nie dowiedzialem
4. w Ostrowach Gorniczych (czesto nazwa dzielnicy jest pomijana i mowi sie na nia Kazimierz) jest cmentarz rzym-kat na koncu Starzynskiego- moze tez kiedys mial czesc, albo byl ewangelickim??- tez nie wiem
5. Ostrowy Gornicze kiedys nazywaly sie Niemce (!) hmm hipoteza z tą nazwą (nie moja) prowadzila by do cmentarza w OG.

moze ktos z Was jest w stanie pomoc...

a moze ktos wie cos na temat samego obozu jenieckiego??
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Pakosz w 29 Sty 2007, 15:36

Wiem jedynie że obóz utworzono w 1942r i że jeńcy pracowali w kop. Kazimierz. Podobno tych, którzy zmarli chowano na cmentarzu w Kazimierzu.
Słyszałem równiez o kontaktach członków kazimierzowskiej AK z więźniami.
Jak będę na spotkaniu z AKowcami to poproszę o udzielenie informacji na ten temat. Choć są to ludzie w podeszłym wieku to sporo jeszcze pamiętają i chętnie dzielą się swą wiedzą.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Tomasz w 23 Lut 2007, 14:16

Witam
Lata temu babcia mówiła mi, że zabitych w styczniu 1945 roku niemców pochowano w pobliżu drogi prowadzącej do cmentarza w Ostrowach. MKZ popytaj może ludzi mieszkających w Ostrowach, np. na Starzyńskiego czy przyległych ulicach.
Pozdrawiam
Tomasz
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 2
Dołączenie: 19 Lut 2007, 18:48
Miejscowość: Zagórze

Postprzez MKZ w 23 Lut 2007, 14:35

dzięki za wszelkie informacje. są bardzo przydatne
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Pakosz w 01 Mar 2007, 17:45

Byłem dzisiaj na spotkaniu AKowców i dowiedziałem się sporo również i na ten temat.

Z tego co ustaliłem to prawdopodobnie chodzi o tzw. nowy cmentarz przy ul. Kazimierzowskiej. Cmentrz ten początkowo miał być cmentarzem Katolickim jednak w czasie okupacji Niemcy postanowili zrobić z tego miejsca cmentarz wyłącznie dla swoich zmarłych. Mój rozmówca nie jest jednak pewien czy cmentarz ten był Ewangelicki - był to poprostu cmentarz dla Niemców. Decyzja Niemieckich władz o przejęciu tego cmentarza spowodowała, że Polacy zmuszeni byli powiększyć istniejący już cmentarz przy Jasieńskiegoi dopiero po wojnie mogli przejąć nowy cmentarz.

Pierwsze niemieckie groby pojawiły się w centralnej części cmentzrza. Były bardzo nieliczne. Dopiero pod koniec wojny pochowano w tym miejscu ok 30 żołnierzy niemieckich poległych gdzieś w Małopolsce.
Ich groby były starannie wykonane i opatrzone kamiennymi krzyżami.
Nie wiem jednak gdzie chowano Niemców zabitych w czasie przechodzenia frontu przez Kazimierz i okolice.

Z Kazimierzem i Niemcami związany jest jeszcze jeden cmentarz.
Po przejściu frontu obóz jeniecki w którym przebywali Anglicy został "zasiedlony" przez Niemców. Podobno warunki w obozie były ciężkie, na skutek czego więźniowie umierali. Chowano ich na cmentarzu w Porąbce, na zboczu, od strony peronu kolejowego.

Po obu miejscach pochówków chyba nie ma już śladu, ale najlepiej w tej sprawie popytać proboszczów.

I jeszcze parę słów na temat obozu jenieckiego w Kazimierzu.
Obóz ten znajdował się mniej więcej na miejscu dzisiejszego osiedla Jasieńskiego i ogródków działkowych. Mój rozmówca pamięta jeszcze baraki stojące w pobliżu wyrobiska i szybu.
Warunki życia w obozie, w czasie gdy przebywali w nim Anglicy były bardzo dobre. Jeńcy mogli otrzymywać paczki oraz dostawali nowe umundurowanie w którym ponoć prezentowali się lepiej niż pilnujący ich Niemcy......
Mimo to kilku Anglików zginęło podczas pracy w kopalni. Były to jednak nieszczęśliwe wypadki podyktowane rabunkową gospodarką praktykowaną przez okupanta.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron