Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej w Gołonogu.

Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej w Gołonogu.

Postprzez Piotr w 27 Sty 2007, 02:19

Byłem kiedyś uczniem Szkoły Podstawowej imienia Władysława Broniewskiego nr 18 w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Niemal obok budynku szkolnego stał w owym czasie wymieniony powyżej pomnik. Nauczycielka opowiedziała nam kiedyś, że powstał on w miejscu pochówku żołnierzy rosyjskich. Jako młodziutka dziewczyna była ona jakoby świadkiem grzebania w tym właśnie miejscu zabitych żołnierzy. Według jej relacji ciała układano bezpośrednio w dole przekładając kolejne warstwy czymś w rodzaju papierowych worków. Twierdziła, że żołnierze ci polegli w ogniu jakoby zainstalowanego na wieży pobliskiego kościoła stanowiska niemieckiego karabinu maszynowego. Po wojnie ciała zostały ekshumowane ze zbiorowej mogiły, a w jej miejscu postawiono pomnik. Oczywiście nigdy nie udało mi się zweryfikować opowieści mojej nauczycielki więc może zapytam tutaj Was - czy znany jest wam taki (lub podobny) epizod związany z wyzwoleniem Gołonoga przez wojska radzieckie?

PS:
Widzę, że oprócz tematów związanych bezpośrednio z Waszą dzielnicą Klimontowem, poruszacie tutaj dość szeroko tematy związane z regionem stąd i mój nieco odbiegający od głównego tematu forum post.
Ostatnio edytowany przez Piotr, 27 Sty 2007, 11:52, edytowano w sumie 1 raz
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez admin w 27 Sty 2007, 11:27

ja niestety nie pomogę:(
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Piotr w 28 Sty 2007, 01:59

admin napisał(a):ja niestety nie pomogę:(

OK. Wcale nie oczekuję natychmiastowej odpowiedzi. Jestem z urodzenia zagłębiakiem (Dąbrowa Górnicza), ale w swoim mieście nie byłem już kilkanaście lat. Teraz kiedy czytam Wasze forum przypominają mi się niektóre sprawy z dzieciństwa i stąd powyższy post. Z pewnym zdumieniem oglądam w necie strony związane z miastami Zagłębia. Nigdy nie myślałem, że kogoś może w szczególny sposób fascynować ich historia. Sam jako młody chłopak śmigałem w jurajskie skałki, albo pobliskie Beskidy, a rodzinne miasto jakoś specjalnie mnie nie interesowało. Raczej stamtąd "uciekałem", a szkoda, bo jak widzę warte było większej uwagi. Robicie dobrą robotę. Życzę Wam wytrwałości w tej pracy i wszelkiej płynącej z niej satysfakcji.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 06 Lut 2007, 22:08

Oto co znalazłem na stronie o DG Dariusza Nowaka
-
27 stycznia 1945 roku,
a właściwie w nocy z 26 na 27,
Dąbrowa Górnicza zostaje wyzwolona.

Dokonali tego żołnierze
59 armii I Frontu Ukraińskiego.

Po krótkich lecz ciężkich walkach na linii Gołonóg - osiedle Staszic,
około godziny 3-ej nad ranem,
pierwsi żołnierze radziedzcy byli na ulicach Dąbrowy Górniczej.

Po wojnie postawiono pomnik przy jednej z głównych ulic w Gołonogu, dzisiaj nieco na uboczu z powodu zmian komunikacyjnych w mieście.

Napis na pomniku brzmi:

"Bohaterom Czerwonej Armii poległym 26 i 27 I 1945 roku w walce z niemieckimi zaborcami o oswobodzenie miasta Dąbrowy Górniczej i Gołonoga

Mieszkańcy miasta Dąbrowa Górnicza i Gołonoga"



Mieszkam 400m od pomnika,a do szkoły nr 18 chodzi mój syn :D
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Piotr w 11 Lut 2007, 17:59

Dzięki za te uzupełniające informacje. Miło mi też, że akurat Twój syn jest uczniem "mojej" podstawówki :) Ja zacząłem tam naukę w 1969 roku, w nowo oddanym do użytkowania budynku. Może wiesz, czy osiemnastka ma jakąś stronę w Internecie?
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Płatek w 11 Lut 2007, 20:44

Szkoła posiada dwie strony,jedna dotyczy chyba kroniki tej szkoły.Podeślę Ci na privat namiary ale dopiero za dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg


Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron