Pozostałości huty?

Postprzez lucy w 01 Gru 2006, 20:16

Pradziadek nazywał się Teodor Henzelmann s. Emanuela. Sprawdzę archiwum w Katowicach, dzięki, ale więcej informacji uzyskałabym w parafii. Nie wiem tylko, do jakiej parafii należał Klimontów w 1858 roku.
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez lucy w 01 Gru 2006, 20:21

przepraszam, że tak namnożyło się moich postów, ale za każdym razem miałam informację, że nie można wysłać...
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez admin w 01 Gru 2006, 21:19

lucy napisał(a): Nie wiem tylko, do jakiej parafii należał Klimontów w 1858 roku.

Mysłowice albo Zagórze
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez lucy w 01 Gru 2006, 23:00

Dzięki, będę tam szukać.
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez Pakosz w 02 Gru 2006, 17:32

Klimontów do 1826r podlegał pod parafię w Mysłowicach. Następnie należał do parfi Niweckiej - do 1852 kiedy to utworzono parafię w Zagórzu. Czyli w 1858 Klimontów należał do kościoła w Niwce, a ten podlegał pod parafię zagórską. Trochę to skomplikowane.

P.S. Proponuję przemieść ten wątek w inne miejsce. Odrobinę odbiega od tematu tajemniczej huty :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez lucy w 02 Gru 2006, 20:45

Dzięki, jesteście naprawdę uczynni! Nie sądziłam, że mi ktoś zechce odpisać i tym bardziej jestem mile zaskoczona. A że weszłam na "niewyjaśnione historie"? Cóż, dla mnie miejsce urodzenia pradziadka pozostaje nadal niewyjaśnioną historią i dlatego mi to pasowało :) Ale może się przecież okazać, że ojciec mojego pradziadka ( o ile stamtąd pochodzi) pracował właśnie w tej hucie? Wtedy będzie to jak najbardziej na miejscu. Jak coś odkryję, to dam Wam znać z całą pewnością. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich!
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez Płatek w 02 Gru 2006, 20:52

Lucy-jeśli się czegoś dowiesz na temat swego pradziadka to pisz śmiało.A może masz jakieś zdjęcia z tego Klimontowa?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez lucy w 02 Gru 2006, 23:12

Napiszę z całą pewnością. Niestety, nie mam żadnego zdjęcia, nawet własnego pradziadka :( Nie zachowały się w rodzinie. Ale, ponieważ był pracownikiem magistratu ( była sierżantem, a w XIX wieku straż pożarna podlegała pod magistrat miasta Krakowa) odkryłam, że w Spytkowicach, pod Krakowem, są jego akta osobowe od 1887-1915, czyli aż do przejścia na emeryturę. W przyszłym tygodniu tam się wybieram i liczę na NIEBYWAŁE ODKRYCIA! A może będą tam jakieś zdjęcia ( legitymacja słuzbowa, lub coś w tym rodzaju) i może wyjaśni się, czy ten Klimontów, to Wasz Klimontów właśnie. Chciałabym, bo w tym Waszym fajni ludzie mieszkają :)
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez Płatek w 08 Gru 2006, 10:15

Potwierdzają się informacje o hucie w lesie,niestety nazwy brak.Resztki czegoś z cegieł to piec szybowy do wytopu rudy cynku,zachowała się widoczna jeszcze rampa po której dostarczano wsad do pieca.Czerwone kawałki w bryłach żużla to efekt wytrącania tlenków żelaza.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez lucy w 09 Gru 2006, 14:49

Witam wszystkich Klimontowiaków! Obiecałam dać znać, jak dowiem się czegokolwiek o moim pradziadku. Niestety, wygląda na to, że nie pochodził z Waszego Klimontowa. Nie ma tu żadnych dokumentów. Szkoda, ale szukam dalej. Życzę wszystkim wesołych świąt i pomyślności w nowym roku!
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez admin w 09 Gru 2006, 19:07

również życzymy Ci Wesołych Świąt oraz udanych poszukiwań!
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 02:31

Czesc

Płatek nie byłbym taki pewny w stwierdzeniu ze w okolicach szybu Albert istniała huta cynku, przyjzyj sie czy te czerwone spieki (ten żuzel) nie jest aby pozostałoscią z hałdy szybu Albert - w końcu na skutek wypalania sie pirytu w skale płonnej powstaje jeden wielki czerwono - brązowy spiek. takie same bryły masz choćby na dawnej hałdzie kop.Dorota
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Płatek w 17 Gru 2006, 10:39

Być może masz rację,ale pewne żródła podają informację o istniejącej małej prywatnej hucie na Podlesiu.A Podlesie kiedyś sięgało wąskim pasem terenu aż do Czarnego Morza,pisze również że X lat póżniej na Podlesiu wydzielono i założono kolonię Albert.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 12:41

Jako ignorant w tym temacie dodam, że te spieki z miejsca tajemniczej huty wyglądają bardzo podobnie to tych które zalegają hałde po hucie PAULINA.
Na mapach które wczoraj otrzymaliśmy od Bartosza98 w tym miejscu faktycznie jest zaznaczona kop. ALBERT wraz z prochownią której obwałowania zachowały się do dzisiaj.
Zatem jeżeli nie ma zbyt wiele informacji na temat samej huty, należy przyjąć, żę nie była ona zbyt duża?
Może stanowiła "kombinat" :) z kop. ALBERT?
Podobnie było w Zagórzu gdzie hutę PAULINA "przyklejono" do kop. MORTIMER.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 13:34

Ja stawiam tak hipoteze : skoro są pewne żródła dotyczące małej huty cynku w okolicach podlesia, nie możemy tego uznac za niebyłe, tylko ze huty cynku na samym początku XIX w. powstawały jak grzyby po deszczu, Szyba Albrt został uruchomiony na początku wieku XX czyli w czasach kiedy wiekszosc hut juz była nieczynna.Kolejna rzecz na ktorej opieram swa hipoteze to to, ze ówczesnych czasach huty cynku zużywały ogromne ilości węgla a sam wytop odbywał sie przewaznie w piecach muflowych, wiec skoro szyb miałby obsługiwać hute po cy by była kolejka transportująca wegiel na Florę?.....no ale to tylko moje wizje...
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

PoprzedniaNastępna

Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron