Pozostałości huty?

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 14:02

Kop. MORTIMER miała bocznicę kolejową, a mimo to jeszcze po I wojnie funkcjonowała przy niej huta.
Może wydobycie ALBERTA przewyższało możliwości małej huty? A może porostu huta była w innym miejscu?
Mnie zastanawia to, że owe spieki nie są częścią jakiejś hałdy, a jedynie stanowią mniej lub bardziej lużne bryły romieszczone w lesie.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 14:38

no właśnie gdybac i domyslac sie mozemy w nieskończoność, no ale bez potwierdzenia faktu istnienia tam huty, kazdy z nas ma taką samą rację, czy ona była czy tez nie
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 15:17

Za faktem że znane nam ruiny są jedynie pozostałościami kopalni ALBERT przemawia to, że na mapie z końca XIXw nie ma w tym miejscu nic poza lasem.
Czy możliwe aby mała huta cynku powstała dopiero na początku XXw. wraz z kopalnią? Z tego co wiem to koniunktura na cynk była bardzo zmienna.
Pobliską PAULINĘ już w XXw kilkakrotnie zamykano, by po jakimś czasie uruchomić produkcję.

I jeszcze jedno pyanie do von Teussena.
Czy wiesz jak mogła się nazywać upadowa leżąca w obrębie małego osiedla Kolonia Albert?
Wraz z kolegami roboczo nazywamty ją ALBERTEM ale wygląda na to że była jedynie cześcią systemu tej kopalni.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 15:41

hmmm, ja dalej obstaje przy swoim i nie uwazam jakoby huta cynku tam stała, fakt koniunktura na cynk była bardzo zmienna, ale w okolicy było wiele hut czy paulina czy w samej Dąbrowie czy ongi na Ostrowach( Feliksie własciwie tuz przy kopalni, ktorej właścicielami byli Konstanty Wolicki i Piotr Steinkeller ale przeszła ona potem pod rząd rosyjski i juz w 1849r zamkniętą została), nie sądze bu budowano tam kolejną hutę, co do nazwy upadowej niestety nie znam jej, ale bez wątpienia należała ona do szybu Albert
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 15:50

wiesz co ja mysle Pakosz, ze jezeli są jakies pozostałosci po domniemanej hucie cynku, to ja byłbym za tym ze to moze pozostałosci po cegielni na Sulnie ktora była nieopodal szybu Albert
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 19:54

Von Teusse myślę, że dobrze byłoby wybrać się i poszperać w tych ruinach.
Jeżeli będziesz w Sosnowcu to zapraszam na małą wycieczke.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 19:59

A dziekuje bardzo, mam nadzieje, ze uda mi sie znaleźć troszke wolnego czasu, zresztą to są sprawy wielkiej wagi
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Płatek w 17 Gru 2006, 20:46

Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 20:55

Na mapie z 1924r (tej od Bartosza98) cegielnia znajduje się nieco na północny zachód od ALBERTA, po drugiej stronie torów.
A nasze bryły spieku znajdują tam gdzie na mapie zaznaczono kopalnie...
Niezły galimatias....
Ostatnio edytowany przez Pakosz, 17 Gru 2006, 21:46, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Radkoww w 17 Gru 2006, 21:43

Pakosz napisał(a):Na mapie z 1924r (tej od Bartosza98) cegielnia znajduje się nieco na północny zachód od ALBERTA, po drugiej stronie torów.
A nasze bryły spieku znajdują tam gdzie na mapie zaznaczono kopalni...
Niezły galimatias....


Czyli mape ktoś po pijaku robił :)
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez Płatek w 17 Gru 2006, 23:12

Slady po tej cegielni są do dzisiaj widoczne,w pobliżu tej cegielni powinien być jeszcze jeden szyb który widać na mapie sztabowej z 1933.Tak dokładniej to jest to miejsce na końcu Staszica pod linią wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez lucy w 04 Kwi 2007, 19:26

Witam jeszcze raz wszystkich Klimontowiaków!
W grudniu zeszłego roku zwracałam się do Was z prośbą o pomoc w poszukiwaniach mojego pradziadka. Weszłam na temat "Niewyjaśnione historie", bo dla mnie miejsce urodzenia pradziadka taką właśnie historią było. Mimo że wtrąciłam się nie na temat i, jak się później okazało, mój przodek nie z tego Klimontowa pochodził, potraktowaliście mnie bardzo miło i serdecznie. Obiecałam, że napiszę, jak tylko dowiem się czegoś na temat pradziadka. Niczego konkretnego się nie dowiedziałam, ale napisałam o nim książkę i będzie mi miło, jeśli któryś z "moich - nie moich" Klimontowiaków po nią kiedyś sięgnie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Lucyna Olejniczak
lucy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 30 Lis 2006, 21:10

Postprzez admin w 07 Kwi 2007, 13:27

dzięki, postaram się z nią zapoznać!
Wesołego Alleluja :)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 25 Maj 2007, 23:06

Wyrobisko po cegielni w pobliży kop Albert i spieków.
Image
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Poprzednia

Powróć do Niewyjaśnione historie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron