Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Frycz

Wszystko co dotyczy historii naszej dzielnicy

Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Frycz

Postprzez admin w 09 Wrz 2010, 12:35

warto poznać tę postać
http://www.wentnet.pl/index.php?m00=dis ... 05&cid=137
Prof. Andrzej Frycz był związany z Wydziałem Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach przez 40. lat. Wniósł do Wydziału atmosferę ze swych studiów na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, doświadczenia inżyniera górnika oraz ratownika górniczego z kilkuletniej pracy w kopalniach "Prezydent", "Polska" i "Śląsk". Wniósł ogromny wkład w rozwój Wydziału. Był twórcą Zespołu badawczego zajmującego problemami wentylacji, klimatyzacji kopalń i zwalczania pożarów podziemnych. Zespołem tym kierował od 1963 r. po przedwczesnej śmierci Doc. Stefana Barczyka - pierwszego kierownika Katedry Aerologii Górniczej.
Urodził się 18 lipca 1925 r. w Klimontowie w powiecie sosnowieckim. Szkołę podstawową ukończył w 1937 r., a w latach 1937 - 39 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. W okresie okupacji od lipca 1940 r. do września 1941 r. pracował w kopalniach węgla kamiennego "Klimontów" i "Mortimer". W latach 1941 - 43 uczestniczył w tajnych kursach przygotowawczych do matury. Egzamin dojrzałości złożył w Miechowie w czerwcu 1943 r. przed krakowską komisją tajnego nauczania. Od września 1943 r. do czerwca 1944 r. uczęszczał do Szkoły Sztygarów Górniczych oraz studiował matematykę na tajnych kursach organizowanych w Krakowie przez Uniwersytet Ziem Zachodnich. Od lipca do grudnia 1944 r. brał udział w walkach oddziałów partyzanckich Armii Krajowej Ziemi Krakowskiej za co został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.
W marcu 1945 r. podjął pracę w kopalni "Prezydent" w Chorzowie skąd w czerwcu 1945 r. został oddelegowany na Akademię Górniczą do Krakowa celem ukończenia studiów. Dyplom magistra inżyniera górnika uzyskał w czerwcu 1950 r. po obronie pracy dyplomowej na temat depresji cieplnej kopalni. Promotorem tej pracy był Prof. Witold Budryk. Od lipca 1949 r. do grudnia 1954 r. A. Frycz pracował w kopalniach "Polska" i "Śląsk" w Świętochłowicach, gdzie pełnił odpowiedzialne funkcje kierownika kopalnianej stacji ratownictwa górniczego, inżyniera wentylacji, kierownika robót górniczych. W tym okresie brał czynny udział w wielu pożarowych akcjach ratowniczych. Zdobyte doświadczenie zawodowe inżyniera górnika zaowocowało podjęciem decyzji o kierunku dalszej pracy badawczej i dydaktycznej.
Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Górniczym początkowo od października 1953 r. prowadził zajęcia dydaktyczne zlecone, a w styczniu 1955 r. otrzymał etat adiunkta w utworzonej przez Doc. Stefana Barczyka Katedrze Aerologii Górniczej. Od kwietnia 1963 r. zatrudniony był jako p.o. Kierownik a następnie jako Kierownik tej Katedry (do października 1971 r.). Po reorganizacji jednostek Wydziału Górniczego od października 1969 r. był kolejno Kierownikiem Zakładu BHP w Górnictwie, Zakładu Aerologii Górniczej i Klimatyzacji. Te funkcje kierownicze w Zakładzie pełnił do 1994 r. Od października 1971 r. był także Zastępcą Dyrektora d/s Nauczania i Wychowania w Instytucie Techniki Eksploatacji Złóż. W październiku 1976 r. obejmuje stanowisko Zastępcy Dyrektora d/s Nauki w tym Instytucie. Funkcję tę pełni do 1984 r. Przez pewien okres sprawował także obowiązki Dyrektora Instytutu.
Rozpoczynając w 1955 r. pracę naukowo dydaktyczną na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej Prof. Andrzej Frycz dysponował dużym doświadczeniem z zakresu wentylacji kopalń i zwalczania pożarów. Do pracy dydaktycznej był więc świetnie przygotowany. Od razu zdobył duże zaufanie w społeczności akademickiej dzięki swej bezpośredniości, wiedzy zawodowej, życzliwości i umiejętności organizacji pracy. W kwietniu 1955 r. został wybrany do Rady Wydziału Górniczego jako delegat młodszych pracowników nauki. Członkiem Rady Wydziału, pełniąc później także inne funkcje, łącznie był przez 40 lat. W tym samym czasie (1995 r.) został również wybrany jako delegat młodszych pracowników nauki na dwie kadencje do Senatu Uczelni. Delegatem do Senatu był także w późniejszym okresie, już jako Profesor, także przez dwie kadencje.
Działalność naukowa Profesora skupia się wokół zagadnień przewietrzania kopalń, zwalczania zagrożenia metanowego, cieplnego i pożarami podziemnymi. Dominującym zagadnieniem była jednak klimatyzacja kopalń. Jako pierwszy w Polsce wskazał, że w przyszłości może to być poważny problem naszego górnictwa. Spostrzeżenie to wynikało z obserwacji rozwoju górnictwa w krajach zachodnich. W latach 60. pod kierunkiem Profesora wykonane były prace dotyczące warunków klimatycznych w aspekcie uwarunkowań wentylacyjnych. Sprowadzenie do Polski w latach 70. pierwszych górniczych urządzeń chłodniczych spowodowało, że Profesor zajął się prognozowaniem temperatury dla wyrobisk projektowanych oraz analizą układów chłodzenia, między innymi skróconymi obiegami wody chłodzącej. Profesor był jednym z inspiratorów rozpoczęcia produkcji maszyn klimatyzacyjnych w oparciu w polski przemysł chłodniczy.
W pierwszej połowie lat 80. pod kierunkiem Profesora przeprowadzono kompleksowe badania warunków klimatycznych w kopalniach, łącznie z określeniem wpływu pracy urządzeń energo - mechanicznych, wymiany wilgoci, układów wentylacyjno - eksploatacyjnych. Pozwoliło to na ocenę efektywności działania wprowadzanych do kopalń nowych polskich urządzeń chłodniczych. Wskazał także na konieczność uściślenia metod oceny komfortu cieplnego w miejscach pracy załogi.
W swoich pracach zwrócił uwagę na celowość stosowania elektronicznej techniki obliczeniowej do rozwiązywania kopalnianych sieci wentylacyjnych. Pod jego kierunkiem prowadzone były badania zagadnień sieciowych w tym w szczególności struktury sieci, niezawodności pracy systemów wentylacyjnych, wrażliwości prądów powietrza na zakłócenia. Inspirował prace związane z oprogramowanie tych zagadnień i wprowadzaniem komputeryzacji do działów wentylacji kopalń. Często nawiązywał do zagadnień walki z pożarami podziemnymi, zwłaszcza taktyki walki z pożarem w polach metanowych i otwierania pól pożarowych. W ostatnich latach podkreślał wpływ restrukturyzacji kopalń na ich wentylację i zwalczanie zagrożeń. Zwrócił uwagę na celowość rozszerzenia stosowania wentylatorów pomocniczych.
Autorski i współautorski dorobek publikacyjny Profesora obejmuje około 200 prac, w tym 3 książki z zakresu klimatyzacji i wentylacji kopalń. Dorobek ten dodatkowo uzupełniają liczne prace badawcze niepublikowane, raporty realizowane na zlecenie przemysłu, ważne ekspertyzy techniczne i opinie o katastrofach pożarowych.
Działalność naukowa Profesora przynosi efekty w uzyskiwaniu kolejnych stopni i tytułów naukowych. Badania warunków klimatycznych w kopalniach zaowocowały przygotowaniem pracy doktorskiej na temat "Wpływ warunków klimatycznych w kopalniach głębokich na wybór systemów eksploatacji". Praca ta została przyjęta i zatwierdzona przez Radę Wydziału Górniczego Politechniki w 1964 r. Szczegółowe badania sieci wentylacyjnych z wykorzystaniem techniki komputerowej zostały przedstawione w rozprawie habilitacyjnej "Wpływ koncentracji wydobycia na warunki przewietrzania kopalń". Praca ta była przyjęta przez Radę Wydziału w 1968 r. Całokształt działalności badawczej, dydaktycznej i edytorskiej został doceniony przez nadanie tytułu Profesora nadzwyczajnego w 1974 r. i tytułu Profesora zwyczajnego w 1983 r.
Profesor Andrzej Frycz był cenionym nauczycielem akademickim. Cieszył się zawsze bardzo dużym autorytetem wśród studentów. Cenią Go także nadal absolwenci naszej Uczelni - obecnie inżynierowie zatrudnieni w kopalniach, instytutach naukowych i w innych jednostkach. Wynikało to z umiejętności przekazywania wiedzy, wciągania słuchacza w tok myślowy wykładu, seminarium. Zajęcia zawsze ilustrował ciekawymi przykładami z praktyki górniczej. Wzbudzało to ogromne zainteresowanie grupy studenckiej. Wypromował ponad 180. dyplomantów. Studenci rewanżowali się Profesorowi przyznając Mu wyróżnienia w organizowanych konkursach - zaszczytną "Złotą Kredę". Dzielił się swoimi doświadczeniami dydaktycznymi na posiedzeniach Rady Wydziału, na szkoleniach i konferencjach dydaktycznych. Szczególną uwagę zwracał na prawidłową organizację przemysłowych praktyk studenckich. Uczestniczył także w pracach zespołów dydaktyczno - naukowych i zespołów ekspertów powoływanych przez resort Edukacji Narodowej. Przez wiele lat był także Przewodniczącym takich zespołów. Za działalność dydaktyczną i kształcenie młodych kadr otrzymał wiele nagród i wyróżnień medalami i odznaczeniami.
Bogaty zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe oraz duża umiejętność spostrzegania trudnych problemów wymagających rozwiązania, skłaniały Profesora do współpracy z młodą kadrą inżynierów i pracowników nauki. Współpraca ta zaowocowała wypromowaniem 14. doktorów nauk technicznych. W Jego zespole na Uczelni powstały trzy habilitacje najbliższych współpracowników. Profesor doceniał także konieczność ciągłego doskonalenia umiejętności zawodowych kadr inżynierskich kopalń. Był organizatorem studiów podyplomowych z zakresu wentylacji, klimatyzacji i zwalczania pożarów, na których wraz z zespołem specjalistów propagował nowe osiągnięcia nauki i techniki górniczej. Był niezwykle aktywny w prowadzeniu zajęć na okresowych szkoleniach osób kierownictwa kopalń i dozoru wyższego.
Równolegle z pracą na Uczelni Profesor Andrzej Frycz współpracował z wieloma innymi jednostkami w resorcie górnictwa, hutnictwa, z placówkami naukowo - badawczymi, organizacjami technicznymi i społecznymi. Był cenionym rzeczoznawcą ds. wentylacji i pożarów w OUG Gliwice. Z tego okresu kadra inżynieryjna kopalń wspomina Profesora bardziej jako doradcę a nie jako inspektora. Kilka lat pracy Profesor poświęcił będąc zatrudnionym w WUG jako specjalista a następnie jako szef doradców Prezesa. Już w 1956 r. został powołany przez Państwową Radę Górnictwa do zespołu ds. zwalczania zagrożenia pożarowego w kopalniach. Później przez wiele lat był członkiem tej Rady. Zaangażował się w budowę zagłębia rudy miedzi w LGOM i przewodniczył Zespołowi ds. Wentylacji i Klimatyzacji tych nowych kopalń. Przez wiele lat był członkiem komisji wentylacyjno - pożarowej powoływanej przez Ministerstwo Górnictwa lub WUG. Wielokrotnie uczestniczył w pracach komisji powoływanych dla zbadania przyczyn i okoliczności katastrof zaistniałych w kopalniach. Nie szczędził też czasu ani sił służąc swoją wiedzą i doświadczeniem w czasie akcji ratowniczych, zwłaszcza akcji pożarowych. Współpracował z SITG pełniąc różne odpowiedzialne funkcje w tej organizacji. Był rzeczoznawcą, aktywnie włączał się w organizowanie rożnych szkoleń i wykonywaniem ekspertyz. Ściśle współpracował z jednostkami ratownictwa górniczego.
Przy charakterystyce działalności naukowej i organizacyjnej Profesora Andrzeja Frycza należy także podkreślić Jego zaangażowanie w pracach innych jednostek. Był członkiem Rady Naukowej GIG i ZBiPM "Cuprum". Ściśle współpracował z AGH, IMG i Politechniką Wrocławską. Pełnił odpowiedzialne i trudne funkcje w Państwowej Komisji Nagród. Był redaktorem działowym w wielu czasopismach górniczych.


Profesor doceniał potrzebę nawiązywania kontaktów z uczelniami zagranicznymi. Była Mu w tym pomocna dobra znajomość języków obcych zwłaszcza niemieckiego i francuskiego. Pierwsze kontakty nawiązał w trakcie stażów naukowych, które odbył w Belgii, Francji i w Niemczech. Współpracował także z naukowcami - górnikami z Doniecka, Makiejewki, Moskwy, Kijowa, Ostrawy, Koszyc, Sofii, Miszkolca, Freibergu, Aachen, Tuzli. Był członkiem Międzynarodowego Komitetu Górniczej Fizyki Cieplnej z siedzibą w Kijowie - Przewodniczącym jednej z sekcji. Przywiązywał dużą wagę do wymiany doświadczeń na zagranicznych konferencjach naukowych. Był na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii. Trzeba także podkreślić, że pomagał młodszym pracownikom naukowym przy organizacji ich wyjazdów zagranicznych.
Za działalność zawodową, naukową i dydaktyczną Profesor Andrzej Frycz wyróżniony został wieloma orderami, odznaczeniami, medalami i nagrodami. Trudno wszystkie wyliczyć. Przypomnieć należy najważniejsze:
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż z Mieczami,
- Brązowy Krzyż Zasługi,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż Kawalerski OOP,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Krzyż Komandorski OOP.
Był także Generalnym Dyrektorem Górniczym I stopnia.


Wszechstronna działalność Profesora prowadzona pod szyldem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach przyczyniła się do autorytetu i poziomu jaki posiada Wydział, Instytut Eksploatacji Złóż oraz Zakład Aerologii i Bezpieczeństwa Górniczego.
Profesor zmarł po krótkiej chorobie w dniu 18 września 1998 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 września - ciało zostało złożone na cmentarzu centralnym w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej.

Na podstawie materiałów Zakładu Aerologii i Bezpieczeństwa Górniczego Politechniki Śląskiej opracował Marian Kolarczyk
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Frycz

Postprzez admin w 09 Wrz 2010, 12:38

Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów


Powróć do Z przeszłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron