Kolej w okolicy

Wszystko co dotyczy historii naszej dzielnicy

Kolej w okolicy

Postprzez kozak w 05 Sty 2008, 20:02

Witam wszystkich użytkowników forum :)

Jako że moim głównym zainteresowaniem jest modelarstwo kolejowe mam prośbę do Was. Potrzebuje wszelakich zdjęć planów itp związanych z koleją w Sosnowcu a w szczególności informacji i materiałów dotyczących stacji w Kazimierzu. Buduję makietę stacji z połowy lat sześdziesiątych i bardzo potrzebuję materiałów fotograficznych szczególnie z przed roku 1988 kiedy to przebudowano sygnalizację na stacji. Bardzo przydały by się jakieś materiały dotyczące nie istniejących już budynków tzn magazynu przy placu ładunkowym, nastawni KAZ1 (od strony Strzemieszyc) i KAZ3 (od strony Maczek - obecna nastawnia jest z lat 80-tych obok stała starsza niestety zostały tylko fundamenty) oraz KAZ4 (od strony Porąbki - to nie ta która jest na przejeździe przy Wiejskiej tylko ta która była wcześniej przy końcu ulicy Morcinka). Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Michał
kozak
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Dołączenie: 05 Sty 2008, 17:55
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 09 Sty 2008, 19:06

Witaj Kozak.
Niestety sam zbyt wiele nie wiem na temat kolei w Kazimierzu. Moja wiedza ogranicza się do przebiegu nieistniejących już bocznic kolei WW.
Trochę więcej mógłbym Ci poopowiadać na temat kolei w Zagórzu i na Staszicu - była tutaj stacja przeładunkowa kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Dąbrowsko-Iwanogrodzkiej.
Proponuję odwiedzić fotografa w Domu Kultury w Kazimierzu. Z tego co wiem to posiada on trochę różnych fotek Kazimierza, ale nie wiem czy ma coś ciekawego na temat kolei. Na pewno możesz obejrzeć u niego zdjęcie kop. DOROTA w Niemcach na którym widać bocznicę Wiedeńki.
Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 10 Sty 2008, 01:00

cześć, ze spraw kolejowych to pisaliśmy trochę o parowozach z KWK P-K (jeden stoi w jakimś muzeum i gdzieś jest jego fotka) i o dawnych budynkach dróżników. O plany będzie ciężko, może napisz do dyrekcji kopalni Kazimierz
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez admin w 18 Sty 2008, 15:21

Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez kozak w 06 Mar 2008, 02:59

Dzięki za odpowiedzi. Jednak wszystko co napisałeś jest mi znane. Puki co nie znalazłem żadnych nowych materiałów. U fotografa dowiedziałem się że przecież to była kolej tego się nie fotografowało :( Nic też nie udało mi się uzyskać w miejskim muzeum. Jak będe miał trochę czasu to uderzę do kopalni ale wątpie żeby coś mieli w końcu dlaczego mieli by mieć zdjęcia budynków PKP.
kozak
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Dołączenie: 05 Sty 2008, 17:55
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez le_szek w 10 Mar 2008, 00:09

To już chyba wiem, po ci Ci to było :)

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,5005069.html

Sosnowiecka stacja Kazimierz Górniczy wygląda jak prawdziwa. Na torach czekają na odjazd pociągi osobowe i pospieszne, a także towarowe z węglem. Składy w kolejarskiej czapce odprawia Michał Koziak, na co dzień student automatyki z Sosnowca. Najpierw łączy się przez specjalny telefon i zapowiada odjazd do Żelistrzewa. - Wszystko jak na prawdziwej kolei. Mamy rozkład i musimy się go trzymać - zaznacza Koziak. - Choć w praktyce takie połączenie jest niemożliwe. Żelistrzewo to wioska na Kaszubach - wyjaśnia po chwili.


Zgadłem?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez kozak w 10 Mar 2008, 11:18

Nie tyle było co jest nadal :D
kozak
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Dołączenie: 05 Sty 2008, 17:55
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez le_szek w 10 Mar 2008, 11:24

A pytałeś na pl.misc.kolej?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg


Powróć do Z przeszłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron