stan wojenny w Zagłębiu

Wszystko co dotyczy historii naszej dzielnicy

stan wojenny w Zagłębiu

Postprzez admin w 13 Gru 2007, 12:46

temat kierowany przede wszystkim do osób, które pamiętają tamte czasy. Ja stanu wojennego na szczęście nie pamiętam.
Od rodziców słyszałem, że niedaleko nas- na skrzyżowaniu obecnej Dobrzańskiego i 11-Listopada stał czołg. Jak wyglądała sytuacja w innych miejscach? gdzie stacjonowało wojsko?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 13 Gru 2007, 18:42

W lesie w Ujejscu stacjonowały czołgi,ślady widoczne są do dzisiaj.Pamiętam na Bedzińskiej nerce że stały wozy bojowe,a żołnierze ogrzewali sie przy koksiakach.Głowna brama Huty Katowice obstawiona była czołgami.
Jadą czołgi jadą.
http://www.dabrowa.pl/DG_FOTO_1980/1981 ... -hute+.jpg
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 13 Gru 2007, 22:09

Na skrzyżowaniu Orląt Lwowskich i Wojska Polskiego stały posterunek transporerów opancerzonych TOPAZ (czy jakoś tak ) ze znakiem taktycznym żubr na opancerzeniu, ćwoki z ZOMO w nowowybudowanych wtedy akademikach i hotelach asystenckich przy ul. Będzińskej, częste przejazdy kolumn czołgów i wozów opancerzonych trasą Katowice Dąbrowa Górnicza, przepuski na poruszanie się poza granice miasta, kontrole na drogach na rogatkach miast. Jak kiedys mnie zatrzymali ( miałem wtedy malucha) to mnie jakis baran z MO zapytał czy przewożę broń - na co odpowiedziałem że owszem ciągnę za sobą działo i mam perszinga pod maską - ledwo uniknąłem pałowania :D itp itd.
Acha, jeszce na wejcie do uczelni mieliśmy przepuski a sprawdzała je baba która była przed WRONą sprzataczką a awansowała na portierkę bo jej stary był ormowcem :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 13 Gru 2007, 23:53

Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Radkoww w 16 Gru 2007, 00:33

W Sosnowcu to nie wiem ale tata mi mówił, że na Hucie Katowice byli przygotowani, zwarci i gotowi. Na szturmujących czekały pułapki, wszedzie można było gdzieś wpaść i w wielu miejscah coś mogło spaść na łeb.

http://www.dabrowa.pl/dg_historia_1981_ ... towice.htm
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez Mar w 06 Sty 2008, 09:58

Ja pamiętam jak przez Zagórze główną drogą od strony Mysłowic w kierunku Dąbrowy Górniczej jechały w biały dzień czołgi, huk był olbrzymi.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin


Powróć do Z przeszłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron