browar w Klimontowie

Wszystko co dotyczy historii naszej dzielnicy

browar w Klimontowie

Postprzez askevold w 06 Lut 2005, 19:55

Witam,
jeżeli ktoś wie cokolwiek lub posiada namacalny ślad (etykieta,butelka,etc.) świadczący o istnieniu w Klimontowie browaru to bardzo proszę napisać.
askevold
 

Postprzez admin w 06 Lut 2005, 23:29

pocztówkę, o której pisałeś w mailu, już mam - jest dostępna w galerii.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: browar w Klimontowie

Postprzez Gość w 07 Lut 2005, 21:09

askevold napisał(a):Witam,
jeżeli ktoś wie cokolwiek lub posiada namacalny ślad (etykieta,butelka,etc.) świadczący o istnieniu w Klimontowie browaru to bardzo proszę napisać.


Poszukam, swego czasu mój wujek zbierał teg typu etykiety, być może jest coś z Browarów Klimontowskich.
Gość
 

Re: browar w Klimontowie

Postprzez askevold w 08 Lut 2005, 13:56

Anonymous napisał(a):
askevold napisał(a):Witam,
jeżeli ktoś wie cokolwiek lub posiada namacalny ślad (etykieta,butelka,etc.) świadczący o istnieniu w Klimontowie browaru to bardzo proszę napisać.


Poszukam, swego czasu mój wujek zbierał teg typu etykiety, być może jest coś z Browarów Klimontowskich.


od Askevold: zbieram stare etykiety z całej Polski, jeżeli Pan posiada jakieś to ja chętnie odkupie w dobrej cenie, proszę o ew. kontakt 503665506.Pozdrawiam.Askevold
askevold
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:00
Miejscowość: Sosnowiec-Klimontów

Postprzez Alfi w 19 Lut 2006, 10:57

Macie może foty tego browaru ??????????
To wstawcie.
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Postprzez askevold w 19 Lut 2006, 11:13

Alfi napisał(a):Macie może foty tego browaru ??????????
To wstawcie.
Nie zachowała się żadna pamiątka po tym browarze, a zdjęcia to marzenie...
askevold
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:00
Miejscowość: Sosnowiec-Klimontów

Postprzez admin w 19 Lut 2006, 12:10

w wakacje rozmawiałem z gościem, który miał zdjęcia tego browaru. Niestety zdjęcia gdzieś zaginęły. Askevold! popytaj ludzi na Browarze o stare zdjęcia. Myślę, że jest realna szansa, że ktoś takowe posiada. Oczywiście nikt Ci ich nie pożyczy do domu. Najlepiej wziąć cyfrówkę i skopiować na miejscu. Z tego co słyszałem budynki po zlikwidowanym browarze stały jeszcze w latach 30.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Alfi w 19 Lut 2006, 14:57

Tak zrobię.
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Postprzez admin w 06 Kwi 2006, 19:43

ostatnio znalazłem coś takiego w necie:
http://www.klausehm.de/Pagepolenk.html

"Klimontow Sosnowiecki

1a Browar Gust.v. Kramstadzierz S.Lisick 1878-1908 + "

Informacje nie są zbyt obszerne, więc napisałem maila do administratora strony-na razie bez odzewu:(
Askevold! co o tym myślisz? te daty to chyba okres, w którym dzierżawcą był Kramsta bo wg Twoich informacji browar istniał jeszcze parę lat później
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez askevold w 26 Kwi 2008, 21:03

admin napisał(a):ostatnio znalazłem coś takiego w necie:
http://www.klausehm.de/Pagepolenk.html

"Klimontow Sosnowiecki

1a Browar Gust.v. Kramstadzierz S.Lisick 1878-1908 + "

Informacje nie są zbyt obszerne, więc napisałem maila do administratora strony-na razie bez odzewu:(
Askevold! co o tym myślisz? te daty to chyba okres, w którym dzierżawcą był Kramsta bo wg Twoich informacji browar istniał jeszcze parę lat później

To są niemieckie informacje ,które są nie precyzyjne. Bardzo ciężko stwierdzić w jakich latach istniał klimontowski browar, napewno skończył działalność przed I wojną. Właścicielem był kapitalista Gustav von Kramst ,który posiadał duże zakłady przemysłowe na terenie obecnego Sosnowca ,a dzierżawcą był niejaki S. Lisicki ,który także prowadził bufet na dworcu kolejowym w Granicy (Maczki). Ówcześnie była to ostatnia miejscowość w imperium rosyjskim, następna Jaworzno-Szczakowa była już w Austro-Węgrach. Podobno sam car Mikołaj nocował w budynku dworca w Maczkach. Obecnie dworzec i dawne budynki celne w totalnej ruinie:(
askevold
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:00
Miejscowość: Sosnowiec-Klimontów

Re: browar w Klimontowie

Postprzez askevold w 17 Maj 2008, 19:32

Jeszcze więcej informacji na temat browaru w klimontowie:

-wg Wykazu Zakładów Przemysłowych Królestwa Polskiego z 1879 roku na terenie powiatu będzińskiego są 4 browary, w tym browar w Klimontowie

- lata 80-te XIX w. właściciel: Gustaw von Kramst, dzierżawca: Lisicki, produkcja piwa ok.10 tys. wiader rocznie o wartości 4-5 tys. rubli, połowa lat 90-tych XIX w. produkcja ok.14 tys. wiader rocznie, okres przed I Wojną Światową produkcja wynosiła ok.20 tys. wiader rocznie o łącznej wartości 30 tys. rubli przy liczbie zatrudnionych robotników od 3 do 5.

-lata 1894-1895 browar Klimontów – S.Lisicki

- wzmianka z 1895 r., właściciel: Sosnowieckie Towarzystwo Akcyjne (związane prawdopodobnie z Gustawem von Kramst).

-wzmianka z roku 1888 że browar w Klimontowie produkuje piwo o nazwie: dubeltowe i zwyczajne

- lata 1898-1900 browar Klimontów – Seweryn Lisicki ( przyp. dzierżawca).

-lata 1909-1910 browar Klimontów, wł. Sosnowieckie Towarzystwo Akcyjne, dzierżawca S.Wylazłowski, produkowane piwa: bawarskie i kulmbachskie.

-wzmianka z 1912 roku: Zelinger Moszek dzierżawca browaru w Klimontowie wł.Sosnowieckie Zakłady Górniczo-Przemysłowe.

-wzmianka z 1913 roku: browar Klimontów, robotników 5

-po I Wojnie Światowej browar już nie występuje w żadnych źródłach, prawdopodobnie uległ zniszczeniu na skutek pożaru.
askevold
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 06 Lut 2005, 20:00
Miejscowość: Sosnowiec-Klimontów


Powróć do Z przeszłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron