Konkurs "Ginąca architektura Zagłębia" - zdjęcia

Wszystko co dotyczy historii naszej dzielnicy

Postprzez admin w 11 Gru 2006, 17:59

ten budynek należał do kop. Kazimierz. Rozmawiałem kiedyś z pracownikiem firmy, która tam się teraz znajduje i on twierdził, że to nie był budynek maszyny wyciągowej natomiast spełniał on wentylacyjne funkcje
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 11 Gru 2006, 19:04

Proponuję zapytać o tą sprawę jutro w czasie wycieczki.
Słyszałem że to jest szyb i że w tej hali była kiedyś maszyna wyciągowa. Może ten szyb z czasem (podobnie jak pobliski FRASNCISZEK) stał się z szybu wydobywczego szybem wentylacyjnym?
Podobna ceglana wieża znajdowała się nad szybem LEŚNYM przy ul. Modrzewiowej.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 15 Gru 2006, 06:43

Kilka zdan na temat fotografii budynku przy ul. Reja. Mianowicie zdjecie przedstawia nie wieze wyciagowa, a wieze cisnien dawnego zespolu energetycznego Kop. Kazimierz III szyb.Kompleks ten obejmowal kotłownię, halę turbiny, wieze wodną oraz komin.Obok stały jeszcze chłodnie kominowe w obudowie drewnianej.Sam szyb znajdował sie bardziej na południe- dokładnie pomiedzy tymi zabudowaniami a dawną cechownią(obecnie parafią)Wieża była stalowa, jednozastrzałowa obudowana drewnem i ogrzewana - maszynownia (jednokondygnacyjna).Szyb Kazimierz III spełniał funkcje wydobywcze, ale o ile pamiętam zostł unieruchomiony juz w latach dzwudziestych ( od niego prowadziła napowietrzna kolejka linowa do sortowni na kopalni Kazimierz przy szybach centralnych).
Teraz tylko małe sprostowanie odnosnie zawalenia sie budynku - przed dwoma laty rozmawiałem z włascicielem (nijaki Szatan takowe ma nazwisko)zapytałem go jakie ma plany odnośnie tego budynku - w odpwiedzi usłyszałem jak wielkie sa podatki od takiej nieruchomosci i ze chce ja puscic w ruine by potem rozebrac i jeszcze wyciągnąc pare złociszy na złomie.... no i nie ma dawnej hali turbin...bo sie dach zawalił...bzdura, jak wyciął stalowe przęsła trzymające całą konstrukcję i zwalił stara suwnicę nic dziwnego ze dach sie zawalił...zwykłe barbarzyństwo...potem wystarczyło pociągnąc liną sciany by sie zawaliły do środka i po kłopocie...ot cała prawda.Niemozliwoscią jest by tak solidny budynek zawalił sie sam...Przedsiębiorstwo Robót Górniczych, które było włodarzem przez wiele lat wycięło tylko stare drzewa by nie zagrażały architekturze.
No ale cóz, wystarczy bo tylko złośc mnie ogarnia jak widze cos takiego.

Pozdrawiam wszystkich sympatyków zagłebiowskiej architektury górniczej
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 15 Gru 2006, 09:40

Witaj von teusse.
Dzięki za krytyczną wypowiedź. Moje informacje pochodzą z przekazu ustnego. Wg. tego co piszesz mój rozmówca wziął ten budynek za wieżę szybu bo prawdopodobnie nie wiedział, że istniała tam elektrownia kopalniana.
Czy możesz podać jakieś namiary na słowo pisane na ten temat?
Może masz jakieś fotki?
I czy możesz sprecyzować gdzie był ten szyb Kazimierz III? Wg. tego co piszesz:

von Teusse napisał(a):Sam szyb znajdował sie bardziej na południe- dokładnie pomiedzy tymi zabudowaniami a dawną cechownią(obecnie parafią)


nie zgadza się kierunek.
Zabudowania parafi znajdują się na wschód od wieży.

Niemym świadkiem "energetycznej" przszłości KAZIMIERZA III może być maleńki, stary budyneczek stojący przy drodze okalającej teren kopalni.

Czy posiadasz może jakieś informację na temat pobliskiego FRANCISZKA i ALBERTA?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 15 Gru 2006, 11:53

von Teusse napisał(a): Teraz tylko małe sprostowanie odnosnie zawalenia sie budynku - przed dwoma laty rozmawiałem z włascicielem (nijaki Szatan takowe ma nazwisko)zapytałem go jakie ma plany odnośnie tego budynku - w odpwiedzi usłyszałem jak wielkie sa podatki od takiej nieruchomosci i ze chce ja puscic w ruine by potem rozebrac i jeszcze wyciągnąc pare złociszy na złomie.... no i nie ma dawnej hali turbin...bo sie dach zawalił...bzdura, jak wyciął stalowe przęsła trzymające całą konstrukcję i zwalił stara suwnicę nic dziwnego ze dach sie zawalił...zwykłe barbarzyństwo...potem wystarczyło pociągnąc liną sciany by sie zawaliły do środka i po kłopocie...ot cała prawda.Niemozliwoscią jest by tak solidny budynek zawalił sie sam...


z tego co pamiętam na wizji był tam MKZ. Ciekawe co wtedy powiedział Szatan?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez MKZ w 15 Gru 2006, 13:30

byłem tam trzykrotnie. za pierwszym razem prywatnie- robiłem fotki do wystawy i... brutalnie mnie stamtąd wyrzucono, na nic zdały się tłumaczenia, że jestem konserwatorem.
za drugim razem oglądałem to już po zgłoszeniu do inspektora nadzoru budowlanego, niestety właściciela wtedy nie zastałem. dopiero za trzecim razem pozwolono zrobić mi zdjęcia i wejść na teren zakładu, po wspólnym spotkaniu u inspektora nadzoru budowlanego. ale wtedy już po zawaleniu dachu stan techniczny murów był bardzo zły. nie mam konkretnych dowodów na to, że są to celowe działania, ale też znam podejście niektórych osób, posiadających obiekty przemysłowe, więc nei można tego wykluczać. smutne jest to, że obiekt nie jest wpisany do rejestru. apelowałem kilkakrotnie w Wojewódzki Urzędzie Ochrony Zabytków, ale cisza... nie ma podstaw prawnych w tym momencie do działań służb konserwatorskich, ponieważ obiekt nie jest chroniony.
a co do głównego tematu tego postu- mamay dzisiaj 15 grudnia- termin zakończenia "konkursu". z racji tego, że tylko dwie osoby zamieściły zdjęcia- obydwóch uczestników otrzyma album. wyślijcie mi wiadomość z danymi korespondencyjnymi, lub umówimy się kiedyś na piwo i wtedy wam przekaże. jeszcze coś może dorzucę :)
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez von Teusse w 15 Gru 2006, 15:55

Przepraszam Pakosz, ale odpowiedz na Twoje pytania jest na forum " z przeszłosci" w nowych tematach, przepraszam za pomyłke, ale musze sie "oswoic" z tą stroną
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 15 Gru 2006, 17:17

MKZ dzięki.
Co to piwa to może wpadniesz w sobotę, 16 grudnia do pubu pod nietoperzem. Wygląda na to, że będzie tam kilku forumowiczów.
Szczeg. w temacie z mapami górniczymi.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Poprzednia

Powróć do Z przeszłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron