Mirów i Bobolice

Mirów i Bobolice

Postprzez Pinus w 25 Lip 2006, 14:09

Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Mar w 25 Lip 2006, 16:31

Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pinus w 31 Lip 2006, 14:11

W niedziele odwiedziłem te dwa zamki. Sa naprawe super. Wspaniała jest scieżka górą , między skałakmi z Mirowa do Bobolic. Widoki są niesamowite.
Co mnie zadziwiło to to, że zamekw Mirowie był zamkniety dla zwiedzajacych. Natomiast w Bobolicah - zamek który jest stopniowo odresataurowany- pomimo prac budowlanych był otwarty dla zwiedzajacych.
Jeśli jedziecie w te okolice zapraszam również do Morska. Jest to zaledwie oddalone od Mirowa o 10km. Ale o Morsku w innym temacie.
Oto foty
Image

Image

Image

Image

Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez anilla w 31 Lip 2006, 14:17

Masz racje Piotrek widoki sa tam piekne
anilla
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 100
Dołączenie: 29 Mar 2006, 18:47
Miejscowość: bukowno

Postprzez Mar w 31 Lip 2006, 15:40

Mirów wielu moim znajomym zaimponował owym klimatem jaki się tam znajduje. Niejednokrotnie tam powracają. Ja tez lubię te okolice.
Jakieś 15lat wstecz Mirów był mało znany krajoznawczo, kursował tam tylko 3-y razy na dzień PKS z Myszkowa i był czynny jeden sklep ogólnospożywczy gdzie chleb trzeba było zamówić z wyprzedzeniem, sklep był czynny tylko do godz. 16.00. A grzybów było bardzo dużo w lasach, głównie podgrzybki, prawdziwki, maślaki, kurki i rydze, teraz już jest troszkę inaczej. TO BYŁY CZASY.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Piotr w 03 Lut 2007, 20:40

Z Mirowa tylko kawałek do jaskini Szczelina Piętrowa, zaś tuż obok zamku była (i pewnie nadal jest) fajna grzęda skalna, a w niej dość obszerna jama gdzie nie raz zdarzało mi się spędzić noc przy ognisku. Jura zawsze była super miejscem i oby taka pozostała.

W związku z marnym zaopatrzeniem jedynego w wiosce sklepu bywało, że przyjezdni (15 - 20 lat temu) byli tam przez miejscową ludność określani mianem szarańczy... :)
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Pakosz w 03 Lut 2007, 21:12

Obecnie Mirów to to typowo turystyczna miejscowośc. Na jednego stałego mieszkańca przypadają dwie knajpy... :)
Co do zamierzchłych czasów to pamiętam że bywało i tak trzeba było uważać na miejscowych krewkich chłopaków.
Pewnego razu, uczetnicy biwaku na którym był mój brat, musieli schronić się (profilaktycznie) przed tubylcami na szczycie baszty mirowskiego zamku.
Dobrze,że mieli ze sobą asekurację.....

Teraz nastroje autochtonów są bardziej pokojowe (wszak dobrze żyją z turystów), a dziedziniec zamku zamknięty jest kratą.
W Bobolicach sprawa przedstawia się jeszcze gorzej. Pewien polityk kupił zamek i nie wpuszcza turystów bo buduje hotel. A nie idzie mu to zbyt gładko....
Słyszałem też o projekcie budowy w Mirowie dużego, luksusowego hotelu i połączeniu obu zamków kolejką linową........ O ZGROZO.

Gdzie ta Jurrrra sprzed kilkunastu lat ?
Na pocieszenie dodam że zostały jeszcze takie perełki jak np. Ruskie Góry czy Wzgórza Żary.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Piotr w 03 Lut 2007, 23:12

Najpiękniejszy hit obyczajowy przeżyłem w tamtym rejonie w 1981 roku. Daty pewnie bym nie pamiętał, gdyby nie pewne znaczące w tym roku zdarzenie. Małą grupką przyjaciół rozwaliliśmy się obozem w mirowskich skałkach i któregoś popołudnia naszła nas ochota na niewielką wódeczkę. Poszukiwanie tzw. meliny w Mirowie spełzło na niczym, ale od tubylców uzyskaliśmy informację, że w pobliskiej wiosce z pewnością kupimy alkohol
w związku z odwołaną tam zabawą. Ruszyliśmy przeto z kolegą Robertem we wskazanym kierunku. Wioska chyba nazywała się Zdów, albo Bzów i leżała na trasie do Bobolic. Doszliśmy tam pod wieczór. Już na wlocie piaszczystej drogi do wsi zauważyłem, że dzieje się tam coś niezwykłego. Wdłuż drogi, pod płotami stali, siedzieli, leżeli mieszkańcy wsi obficie racząc się alkoholem. Mężczyźni, kobiety, żołnierze na przepustkach, starzy i młodzi. Większość mocno pijana niezbyt życzliwym okiem zerkała w naszą stronę. Pamiętam jak mruknąłem do Roberta - "nie jest dobrze, gotowi nam tu jeszcze wpieprzyć". Chciałem się zaraz stamtąd wycofać, ale kolega przekonał mnie, żeby iść dalej i o dziwo, nie niepokojeni przez nikogo dobrnęliśmy na drugi koniec wsi. Po lewej stronie zobaczyłem dom z obrazem Matki Boskiej w oknie oświetlonym choinkowymi lampkami i zdjęciem papieża Jana Pawła II. Z tyłu chałupy na ganku, ostro szła sprzedaż gorzały wprost
z plastykowych kontenerów. Stanęliśmy w kolejce wraz z tubylcami i po kilku minutach bez problemu nabyliśmy dwie półlitrówki żytniej. Dorwawszy pożądany produkt czym prędzej opuściliśmy wieś kierując się spowrotem do Mirowa.

PS:
Zapyta ktoś może, czemu opisywane zdarzenie nazwałem na początku postu "obyczajowym hitem"? Wyjaśniam - planowana we wsi na ten wieczór zabawa, została odwołana z powodu zamachu na papieża. :) Taka to ot, ta nasza polska obyczajowość...
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Piotr w 03 Lut 2007, 23:29

Pakosz napisał(a): Gdzie ta Jurrrra sprzed kilkunastu lat ?
Na pocieszenie dodam że zostały jeszcze takie perełki jak np. Ruskie Góry czy Wzgórza Żary.

No, mam nadzieję, że i Góra Zborowskiego się ostała jeszcze...? :)
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Pakosz w 04 Lut 2007, 16:51

Piotr jeżeli chodzi Ci o Górę Zborów to jako że jest rezerwatem przyrody to trzyma się całkiem nieźle.
Byłem tam razem z Krystianem S jakieś trzy tygodnie temu i jedyne co nam się nie spodobało to wykarczowanie części zarośli i drzewek rosnących od strony Kroczyc.
Latem teren ten jest sukcesywnie zadeptywany przez turystów ale o tej porze roku można poczuć bluesa.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Piotr w 04 Lut 2007, 17:28

Pakosz napisał(a):Piotr jeżeli chodzi Ci o Górę Zborów (.......) Latem teren ten jest sukcesywnie zadeptywany przez turystów ale o tej porze roku można poczuć bluesa.

Tak jest. O Górę Zborów, albo Górę Zborowskiego. Kiedyś funkcjonowały obie te nazwy. Fajnie było wczesną wiosną przyklapnąć pod którąś ze skał. Jeśli była eksponowana w kierunku południowym, to najczęściej śnieg pod nią był już wytopiony, a w słoneczne dni biel skałki działała jak zwierciadło. Mimo jeszcze zimowego krajobrazu w takich miejscach czuło się już prawie letnie temperatury. :) Pamiętam też jak kiedyś zimą
w siarczysty mróz szedłem z Kroczyc do Kotowic. Drzewa przydrożne masowo obsiadły czerwone gile nadając im niecodzienny wygląd.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Pakosz w 05 Lut 2007, 10:38

Dla mnie Jurrra to magiczna, bajkowa kraina.
Można tam spotkać tajemnicze stwory zaklęte w kamień:

Image
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re:

Postprzez Mar w 09 Mar 2011, 13:49

Pinus napisał(a):W niedziele odwiedziłem te dwa zamki. Sa naprawe super. Wspaniała jest scieżka górą , między skałakmi z Mirowa do Bobolic. Widoki są niesamowite.
Co mnie zadziwiło to to, że zamekw Mirowie był zamkniety dla zwiedzajacych. Natomiast w Bobolicah - zamek który jest stopniowo odresataurowany- pomimo prac budowlanych był otwarty dla zwiedzajacych.
Jeśli jedziecie w te okolice zapraszam również do Morska. Jest to zaledwie oddalone od Mirowa o 10km. Ale o Morsku w innym temacie.
Oto foty
Image

Image

Image

Image

Image


Pinus mamy w tym momencie twe foty jako historia tych ruin teraz jest zamek.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin


Powróć do Zamki, pałace, ruiny w Polsce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron