Poszukuje informacji ,ksiazek, materialow...

Książki opisujące nasz region

Poszukuje informacji ,ksiazek, materialow...

Postprzez Mariusz86 w 27 Mar 2006, 16:22

Witam.

Tak sie nieszczesliwie sklada, ze za miesiac zdaje mature z jezyka polskiego. Na temat matury 'ustnej' wybralem:

"Na podstawie wybranych utworow literackich i publicystycznych,
przedstaw dokonania rodow wielkich przemyslowcow sosnowieckich."

Staralem sie kierowac tym co mnie interesuje. Wszelka literatura, sztuka itd. to moje slabe punkty gdyz jestem typowym scislowcem.
Wybralem wiec temat, ktory wydawal mi sie najlatwiejszy do opracowania, a wiec temat zwiazany z miastem w ktorym od pokolen mieszka moja rodzina :)

No i przyszla kryska na matyska ;)
Okazalo sie, ze temat nie jest taki latwy jak mi sie poczatkowo wydawalo.

Dlatego zwracam sie do Was o pomoc.
Jesli ktos z Was orientuje sie jakie wielkie rody przemyslowcow mogl bym przedstawic, z jakich utworow, ksiazek, prasy, obrazow i innych mogl bym skozystac to prosze o informacje.

Nie chodzi mi o same tytuly ksiazek, bede takze wdzieczny o chocby wypisanie nazwisk, ktore powinienem w takiej pracy przedstawic.
Moze zna ktos jakies ciekawe fakty?

Bede wdzieczny za wszelkie informacje.

Z gory dziekuje

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez wasniewski39 w 27 Mar 2006, 17:36

Temat jest prosty, mogę Ci dostarczyć w postaci elektronicznej książkę Tomasza Kostro "Na początku był cynk"
Temat wystarczający na maturę w rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Uczestnicy Powstania Styczniowego musieli działałać pod innymi nazwiskami np Mieroszewski fikcyjnie sprzedał majatek von Kramście, a później działał pod firmami Towarzystwo Warszawskie i Towarzystwo Sosnowieckie. W Czeladzi działały firmy o kapitale francuskim, a nazwy kopalń i szybów, polski nadzór i urzędnicy świadczą o tym, że w tej spółce akcyjnej pierwszorzędną rolę musieli odgrywać Polacy. Niestety nikt na ten temat nie prowadził i nie prowadzi badań.
Książka jest bez korekty, korektę będziesz musiał wykonać sam. Napisz na jeden z tych adresów.
wasniewski39@wp.pl albo wasniewski@gazeta.pl[/b]
wasniewski39
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 15 Mar 2006, 19:42

Postprzez admin w 27 Mar 2006, 17:49

musisz się wybrać do muzeum na Chemicznej, kiedyś mieli kilka książek o tematyce, która Cię interesuje-m.in. historię rodziny Schoenów
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mariusz86 w 27 Mar 2006, 22:01

Bardzo dziekuje za szybki odzew.

Panie Wasniewski, zaraz pisze maila :)

Panie adminie: wybiore sie tam najprawdopodobniej pod koniec tygodnia, thx.


BTW.: Wykozystujac fakt, ze juz pisze tego posta chcialem przypomniec sprawe obozu E702.
Nie wiem czy watek polozenia tego obozu zostal zamkniety, czy wiadomo gdzie sie on znajdowal, wiec chcialem podzielic sie tym co sie dowiedzialem.

Spacerowalem sobie ostatnio w okolicach kopalni. Wstapilem na teren bylych warsztatów gorniczej szkoly zawodowej - dlugi ceglany budynek, do tego /polokragly/ budynek wygladajacy jak walec wkopane w ziemie.
Niestety ochroniarz nie byl zbyt rozmowny i chcial wzywac policje :)

Za to zaraz obok przebiega ulica (z ktorej odchodzi odnoga do tych wlasnie warsztatow). Przechadzal sie nia pewien pan, ktory pamieta gdzie znajdowal sie oboz. Z tego co zrozumialem byl on miedzy warsztatami, a klikoma drewnianymi domkami dzialkowymi znajdujacymi sie od poludniowej strony haldy. Pan ten pamietal jeszcze ten oboz, z kolega nazwali go "więźnia" :)

To tak na marginesie jesli temat nie zostal jeszcze rozwiazany :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Książka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron