Stanisław Wałach - "Partyzanckie noce"

Książki opisujące nasz region

Stanisław Wałach - "Partyzanckie noce"

Postprzez admin w 25 Lut 2006, 12:41

Książkę Stanisława Wałacha - "Partyzanckie noce", przeczytałem w czasie ostatnich wakacji.
Jest ona bardzo ciekawa i dowiedziałem się z niej wielu nowych rzeczy o działalności AL w naszym regionie w czasie II wojny św.
Nie jesteśmy obrzucani mnogością jakiś dat czy nazwisk, autor skupia się bardziej na przedstawieniu tego w czym uczestniczył.
Opisy brawurowych akcji, próby wprowadzenia niemieckich szpiegów w szeregi partyzantów, pułapki zastawiane przez niemców na Al-owców, codzienne życie partyzantów, bunkry przez nich robione...nadmienię tylko, że część tego wszystkiego dzieję sie w Sosnowcu, na Niwce...
To wszystko czyni tę książkę łakomym kąskiem dla każdego komu historia naszego regionu i nie tylko, nie jest obojętna.
POLECAM, na pewno Was wciągnie jak mnie wciągnęła.

Można ją dostać w Bibliotece Głównej w S-cu.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 27 Lut 2006, 16:23

Polecam ciekawą książkę o dziejach partyzanckiego oddziału AK "Surowiec" , dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. Hardy.
Oddział ten działał w okolicach Olkusza i na Podhalu. Jego szeregi stanowili także zdekonspirowani przez gestapo Zagłębiacy.

Krzysztof Miszczyk "Partyzanci od Hardego" Olkusz 2001

Książkę tą kupiłem w PTTK, w Olkuszu.
Polecam tez strone o partyzantach Hardego. http://www.gim1-rybnik.oswiata.org.pl/k ... a%202.html
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 27 Lut 2006, 16:26

Jeszcze o partyzantach, tym razem w Zagłębiu. Interesujący artykuł http://www.sosnowiec.info.pl/modules/ne ... d002c700a6ł:
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 04 Mar 2006, 12:45

Zygmunt Walter-Janke " W Armii Krajowej w Łodzi i na Śląsku "
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 05 Mar 2006, 16:52

Jeszcze z tej samej beczki:
Roman Flaczyk "Inspektorat Armii Krajowej Sosnowiec" Wydawnictwo Naukowe Śląsk w Katowicach.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez wasniewski39 w 26 Mar 2006, 19:26

Mam w formie elektronicznej Monografię Kazimierza Górniczego Stanisława Walińskiego, którą zainteresowanym mogę przesłać e-mailem. Wystarczy zwrócić się na wasniewski39@wp.pl lub wasniewski@gazeta.pl
Monografia wprawdzie ocenzurowana przez wydawcę UM w związku z czym posiada wewnętrzne sprzeczności, ale zawiera wiele szczegółów nigdzie indziej nie publikowanych.
wasniewski39
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 7
Dołączenie: 15 Mar 2006, 19:42

Postprzez Pakosz w 09 Lis 2007, 19:56

W książce Jana Przemszy Zielińskiego - "Zagłębie Dąbrowskie w II Wojnie Światowej" zamieszczone jest zdjęcie:

Image

Mam pytanie. W jaki mundur ubrany jest Stanisław Wałach? Wygląda na radziecki ale pewności nie mam.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 09 Lis 2007, 22:10

raczej jak Stirlitz:)
a tak na poważnie to nie mam pojęcia
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów


Powróć do Książka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron