Wystawa -DZIELNICE SOSNOWCA. Porąbka, Kazimierz Górniczy

Wystawa -DZIELNICE SOSNOWCA. Porąbka, Kazimierz Górniczy

Postprzez admin w 16 Maj 2009, 15:25

Byłem, polecam, warto, w soboty za free
Szczególnie ciekawe - zdjęcia szpitala na Pekinie, kop. Feliks i Dorota!

http://www.muzeum.org.pl/?p=p_185

DZIELNICE SOSNOWCA. Porąbka, Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze, Maczki.
Kolejna wystawa z cyklu Dzielnice Sosnowca prezentuje Porąbkę, Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze i Maczki – samodzielne kiedyś miejscowości, które przez krótki okres, od 1973 roku stanowiły jeden organizm administracyjny – miasto Kazimierz Górniczy. W połowie 1975 roku zostało ono włączone w obręb Sosnowca.

Dzieje prezentowanych terenów – dawnych wsi i przysiółków, obejmujących obecnie wschodnie połacie Sosnowca – wzajemnie się przenikają. W odległych wiekach były one częścią dóbr klucza sławkowskiego i należały do biskupów krakowskich. W XIX wieku na większości tych ziem rozwijało się górnictwo węglowe, które zmieniło charakter wsi, przeobrażając je w osady przemysłowe. Pierwsza kopalnia, odkrywkowa, pod nazwą „Feliks” powstała w Niemcach w 1814 roku. Zasadniczy wpływ na rozwój górnictwa i osad miała działalność Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych (powstało w 1874 roku w Niemcach). Wybudowało ono m.in. kopalnie „Kazimierz” i „Juliusz” (od 1938 jedno przedsiębiorstwo „Kazimierz-Juliusz” ), prowadziło ożywioną działalność inwestycyjną (budowało domy, szkoły, szpital i in.). W sąsiedztwie kopalni „Kazimierz” powstała osada górnicza o tej samej nazwie, która wyemancypowała się najpierw na odrębną miejscowość, a następnie na centrum gminy. W 1967 r. Kazimierz awansował do roli miasta, do którego weszło również osiedle Ostrowy Górnicze.

Inna droga rozwoju przypadła Maczkom. Wiązała się ona z wybudowaniem granicznej stacji kolejowej na gruntach Macek, przysiółka Porąbki. Wykształcił się tutaj ośrodek kolejowy o znaczeniu międzynarodowym.

Zgromadzone na ekspozycji fotografie, dokumenty, mapy i inne materiały ilustrują rozwój tych terenów od połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Ukazano m.in. funkcjonujące tutaj kopalnie węgla kamiennego, zabytkowe obiekty architektury, charakterystyczne pejzaże, fotografie mieszkańców, historyczne i współczesne materiały z miejscowych szkół, zwrócono uwagę na działalność placówek kulturalno-oświatowych. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografie żołnierzy Armii Krajowej, pamiątki po Leonie Lipeckim, który był I szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej na okręg śląski, akty notarialne z XIX wieku, w tym dotyczący dzierżawy działki w Porąbce w celu poszukiwania na niej pokładów węgla (1872), plan gruntów wsi Porąbka z 1970 roku.

Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Dzielnice Sosnowca – Porąbka, Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze, Maczki” autorstwa dr Małgorzaty Śmiałek, która jest również komisarzem wystawy.

Wystawę można zwiedzać od 30 kwietnia do 30 czerwca 2009 r.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron