Interesujący wykład.

Interesujący wykład.

Postprzez Pakosz w 10 Mar 2008, 19:27

Wybieram się jutro do WSB na ciekawy wykład/oczyt dotyczący historii Śląska i Zagłębia - od 1945 roku.
Polecam.
http://willow.wsb.edu.pl/~fn/index.php? ... =view&id=6
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 11 Mar 2008, 11:45

ciekawie było?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 11 Mar 2008, 17:06

Tak. Profesor Woźniczka całkiem ciekawie opowiada. Dowiedziałem sie o sprawach, o których nie miałem pojecia...
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 11 Mar 2008, 19:29

Może jakiś mały skrócik, relacja.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 11 Mar 2008, 19:46

Jak juz wspomniałem profesor Woźniczka potrafi dość ciekawie opowiadać o naszej i nie tylko naszej (czyt. zagłębiowskiej) historii. Wykład dotyczył głównie Śląska, ale sprawa Zagłębia Dąbrowskiego została również w odpowiedni sposób naświetlona. To co podkreślił profesor to PPS - owski rodowód zagłębiowskiego ruchu robotniczego. Czerwone Zagłębie to tylko zawłaszczony przez komunistów i odpowiednio przetworzony na potrzeby "władzy ludowej" slogan. Prawdziwe Czerwone Zagłębie to PPS, która na pierwszym miejscu stawiała NIEPODLEGŁOŚĆ, a dopiero później SOCJALIZM, który dzisiaj tak łatwo mylimy z komunizmem.....
Profesor wspomniał również o licznych Zagłębiakach, którzy po II wojnie z zapałem oddali się "umacnianiu władzy ludowej" na terenie Śląska. Przykra sprawa....
Sporo czasu poświęcono destrukcyjnej działalności Armii Czerwonej.

Nieskromnie dodam, że udało mnie się zainteresować prof. Woźniczkę sprawą zamordowania przez komunistów Ak-owskiej rodziny Makckiewiczów i Piwowarczyka, a także zbrodniczą działalnością komendanta MO w Kazimierzu Górniczym - Stanisława Koguta. Jak powszechnie wiadomo Kogut odpowiada za zamordowanie kilku lub nawet kilkunastu osób.
Niestety, 90 minut wykładu nie mogło wyczerpać poruszonego tematu. Mam tu na myśli sprawy dotyczące między innymi WiN, KWP czy Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.
Polecam zatem publikację "Rok 1945 w Zagłębiu Dąbrowskim". Jeżeli mnie pamięć nie myli to wydało tą książkę Muzeum w Sosnowcu. Gdyby ktoś chciał skorzystać to mam skany z tej części pracy której autorem jest prof. Zygmunt Woźniczka.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 11 Mar 2008, 20:52

Szkoda że Zagłębie Dąbrowskie ( nazywane też z rosyjskiego Okręg Zachodni ) bo taka nazwa regionu jest dla mnie jedynie poprawna w dalszym ciągu nie jest postrzegane przez naukowców w ujeciu historycznym jako kolebka dynamicznie rozwjajacego się różnorakiego przemysłu, rzemiosła i handlu w Królestwie Polskim i w Polsce międzywojennej ( najlepiej zaopatrzone sklepy modniarskie na pograniczu :) ) oraz przedsiębiorczości ludzi "miejscowych" i tłumnie napływających z innych regionów. Niemałą rolę w rozwoju naszych miast odgrywał tzw. obcy kapitał który często w dużym stopniu ulegał spolszczeniu ( np. Dietlowie) oraz ludność żydowska o której się tak często zapomina.
Dynamicznemu rozwojowi kapitału musiały towarzyszyć niepokoje społeczne ale było to w owych czasach powszechne w całej zindustrializowanej Europie i Ameryce. PPS jako partia socjalna była zjawiskiem normalnym w ówczesnych stosunkach lecz mimo wszystko drobnym epizodem gloryfikowanym przez komunistów w latach powojennych bo im to bardzo pasowało a nas skrzywdziło i będzie jeszcze krzywdzić dopóki nie zmieni się oblicze Zagłębia ( nie wyblednie czerwień :) ) i nie powróci się do kolebki czyli wzoru przedsiębiorczości i nowoczesności oraz nie zapomni się przy tym o regionalnej odrębności, korzeniach i tożsamości małopolskiej regionu.
Dobrze, że przynajmniej zapomniano już o pewnym "rewolucyjnym" pomniku który był jedynym symbolem miasta przez wiele lat.
Wiecie jakie to było głupie uczucie jak ktoś pytał mnie spoza Zagłębia o miejsce pracy i musiałem odpowiedzieć że w KWK "Czerwone Zagłębie" w Sosnowcu ( w domyśle u pytającego było - a Sosnowiec normalnie, to czerwony).


P.S. Skany proszę podeślij.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 12 Mar 2008, 00:27

Sławek napisał(a):Wiecie jakie to było głupie uczucie jak ktoś pytał mnie spoza Zagłębia o miejsce pracy i musiałem odpowiedzieć że w KWK "Czerwone Zagłębie" w Sosnowcu ( w domyśle u pytającego było - a Sosnowiec normalnie, to czerwony).

zawsze można było powiedzieć Porąbka-Klimontów :wink:
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 09:15

KWK P-K oficjalnie wprowadzono po '89 roku, to byłoby zbyt proste, nie zawsze się dało :wink:
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 17 Mar 2008, 16:49

Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 17 Mar 2008, 21:53

Wszystko fajnie tylko impreza nie ma charakteru otwartego, chyba że gdzieś zdobyłeś zaproszenie ( mielibyśmy swojego człowieka na imprezie).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 18 Mar 2008, 09:34

Niestety nie zdobyłem zaproszenia. Szkoda bo chciałem porozmawiać z pracownikiem IPN. :(
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość