Usuniecie symboli komunizmu

Jeszcze Norymberga, czyli

Postprzez Piotr w 01 Kwi 2007, 20:33

jak z tym problemem radzą sobie Niemcy.
----------------------------------------------------------

Przez wiele lat miasto nie bardzo wiedziało, co zrobić z architektoniczną spuścizną dwunastu lat rządów nazistów. Z tej bezradności zrodziła się filozofia banalizacji zła. Pole Marsowe wysadzono w powietrze, by zrobić miejsce dla budowanej w latach 50. dzielnicy Langwasser. Na Polu Zeppelina, pod gigantyczną trybuną pozbawioną już wszelkich faszystowskich symboli, młodzież jeździła na rolkach lub grała w piłkę, czasem odbywały się tu koncerty. Przypominającą rzymskie koloseum niedokończoną salę kongresową, która w zamierzeniu architektów miała pomieścić 50 tysięcy widzów, zamieniono na magazyny. Czas robił swoje i budowle, które miały przetrwać tysiąc lat, popadały w coraz większą ruinę.
W roku 1985 w pomieszczeniach Trybuny Zeppelina zorganizowano wystawę „Fascynacja i przemoc”, przedstawiającą narodziny i rozwój narodowego socjalizmu. Stała się ona impulsem do stworzenia Centrum Dokumentacji Faszyzmu, które zostało otwarte w zeszłym roku w przebudowanej na ten cel dawnej sali kongresowej. Liczono, że w ciągu roku odwiedzi je około 30 tysięcy ludzi, rok jednak jeszcze nie minął, a zwiedzających było już 180 tysięcy.
„To dowód, że w niemieckim społeczeństwie nadal istnieje potrzeba rozliczenia się z przeszłością – twierdzi Arno Hamburger. – Centrum to wspaniały wkład w taki konieczny obrachunek, nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ogólnokrajowym”.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Piotr w 01 Kwi 2007, 20:47

Doczu napisał -
"Podobnie czysty jest dworzec w Kołomyi, Ivano-Frankowsk"

O, widzę że i o Ruś Zakarpacką zahaczyłeś, brawo! :)
PS:
Znalazłem Twoją stronę Doczu... I Bieszczady tam widzę... Hmmm... To były kiedyś i dla mnie piękne dni, ale od wielu już lat tam nie zaglądałem.
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez admin w 01 Kwi 2007, 21:52

a o Krym nie zahaczyliście?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Doczu w 02 Kwi 2007, 06:12

admin napisał(a):a o Krym nie zahaczyliście?

Ja mialem w zeszłym roku zahaczyć, ale jakoś tak na Zakarpacie padło.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez heniek z zawodzia w 05 Lip 2007, 12:08

...ano widze, ze juz inni weszli wczesniej z postami w temacie zza miedzy.
Piotr - klimontowiak:napisal bardzo wiele, i slusznie.
Ja dolaczam sie do tego, tak wiec eksperyment dwoch panstw niemieckich niestety nie powiodl sie,ludzie chcieli tak a nie inaczej,aczkolwiek politycy mysleli inaczej i inaczej chcieli.Jezeli wezmiemy nasza wspolna wspolprace to smutno na tym polu, bo oni...
bo oni nam...bo oni nas...itd.same zarzuty sluszne a moze podyskutowac.
Przyklad: Konzentration Lager-te pierwsze powstaly w Niemczech, i wlasnie pierwszych w nich unicetwieniu poddano no wlasnie niemcow!?
Kazdemu kto mnie odwiedza z kraju pokazuje tablice pamiatkowa mala,ale jaki wyraz ma,ze byli pomordowani niemcy bo byli przeciw "nazi".
W Niemczech nie robi sie propoagandy wokol tych spraw -to bylo,to przeszlo-budujemy przyszlosc,budujemy jutro.bez obciazen i bez patrzenia do tylu.I wiecie, ze to dobrze bo ludzie mysla inaczej ludzie czuja inaczej,ludzie odbieraja inaczej i wreszcie ludzie oceniaja inaczej.I to jest wazne-budowac i wciagac do dalszego budowania nastepnych,taki system czy on jest dobry czy zly, to musza ludzie powiedziec a nie panowie POLITYCY!Bo niestety jak wiemy rewolucje robia przeciez ludzie, a potem pojawiaja sie nibyprzywodcy.
Mlode pokolenie powinno dorastac bez obciazen historycznych, powinno samo ocenic co jest dobre a co zle, droge powinni niestety sami wybrac takie jest prawo mlodosci.
A my tak na Niemcow, w kazdej prawie rodzinie jest jakis smutny lub tragiczny episod z tego czasu.U mnie tez, bardzo smutny no i co mam zrobic...pomoze to czemus, tylko rane odswiezysz i nic.
A jak tak popatrzymy na historie to dlaczego nie klniemy na sprawcow -POTOP-u, oni wygrabili, no idzmy dalej hordy/pod Czestochowe doszly/,/zmienilem/ , toz te hordy zajely poludnie, a ile narabowali... itd.itp.No widzicie, to nie jeden jest winny nam niestety odszkodowan czy przeproszen...
A my usmiac sie mimo wszystko trwamy i istniejemy jako jedna nacja.Mimo,ze nas z map Europy na pewien dlugi czas calkiem wymazano i to kto monarchie trzy tamtejsze /mam nazwac/, sami wiecie -i jeszcze Polska!pomimo tego wszystkiego zlego.
heniek z zawodzia
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 15
Dołączenie: 03 Lip 2007, 14:38

Poprzednia

Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron