Supermiasto Śląsk

Supermiasto Śląsk

Postprzez Krystian S w 11 Gru 2006, 12:14

Grupa wybitnych autorytetów samorządowych i naukowych województwa śląskiego rozpoczęła prace nad projektem ustawy o utworzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego składającego się z 17 gmin, na terenie których żyje 2,2 miliona mieszkańców: Gliwic, Knurowa, Zabrza, Bytomia, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Piekar Śląskich, Siemianowic, Czeladzi, Katowic, Tychów, Mysłowic, Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej oraz Jaworzna.

Największy obszar miejski w naszym kraju miałby nosić nazwę KATOWICE lub SILESIA, w tej chwili to dwie najpoważniejsze propozycje.

http://myslowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/676253.html

Mieszkańcy Zagłębia co o tym sądzicie
Krystian S
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Dołączenie: 27 Kwi 2006, 15:16
Miejscowość: Środula

Postprzez Radkoww w 11 Gru 2006, 13:37

Jestem przeciw bo nazwa mi nie pasuje. Silesia Zagłębiowska może?
Trzeba będzie pozmieniać nazwy wielu ulic a to koszta niewyobrażalne :)
Ogólnie pomysł dobry ale kurcze nazwa żeby nasz region brałą pod uwage i luz. jestem za.
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez MKZ w 11 Gru 2006, 14:37

uwazam ze pomysl jest... nietrafiony. fakt ze jak sie jedzie z gliwic przez Zabrze, Rude itd do Katowic to sie w ogole nie odczuwa ze sie wjezdza w kolejne miasto, wiec urbanistycznie to by to nawet pasowalo. no ale po polaczeniu nie wyobrazam sobie funkcjonowania takiego organizmu miejskiego. zawsze ludzie beda pamietac o historycznej odrebnosci kazdego miasta, tradycji. czesc Silesi dostanie na cos kase, czesc nie, beda zgrzyty, animozje. Dla mnie antagonizmy pomiedzy Slazakami i Zaglebiakami sa niepotrzebne, choc hisotrycznie rowniez uzasadnione, ale uwazam, ze ludzie sie w tej sprawie nie dogadaja. poki co jest dobrze. miasta w pojedynke zdrowo rywalizuja, walcza o inwestorow, i przez to sie rozwijaja.
nie wiem, moze nie mam racji, ale pomysl uwazam za mocno nie trafiony. a argument ze Silesia bedzie wieksza niz Warszawa i dorowna wielkoscia Londynowi, jakos mnie nie przekonuje...
a poza tym dla Sosnowca nie byloby to zbyt dobre. Poki co- stolica Zaglebia Dabrowskiego, najlepiej roziwjajace sie miasto w Zaglebiu. no chyba ze zrobic jakis "podregion" Silesia" skupiajacy miasta, ktore mialy by wspolne cele w polityce unijnej i pozyskiwaniu inwestorow. to czemu nie. ale fakt- z nazwa tez nie najtrafniej :(
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez admin w 11 Gru 2006, 15:09

veto
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 11 Gru 2006, 16:57

Należy chronić małoojczyźnianą tożsamość.
Choć nie sądzę aby taki sztuczny twór był dla niej zagrożeniem.

Może zatem jakaś skonglomerowana konfederacja miast lub Stany (czytaj miasta) Zjednoczone :) Śląska i Zagłębia lub Zagłębia i Śląska?
Biorąc pod uwagę wagę autorytetów sprawa warta jest głębszego zastanowienia.
Co do animozji pomiędzy Ślązakami i Zagłębiakami to uważam, że są one sztucznie podsycane ale jednak są.
Sam chodziłem do szkoły w której było więcej Ślązaków niż Zagłębiaków i z moich doświadczeń mogę napisać, że cały ten antagonizm bierze się z "tradycji" a nie z powodów "merytorycznych"
.
Pisząc wprost, mimo że jestrm z andrajchu całkiem dobrze dogadywałem się z kolegami ze Śląska. Następowało to jednak po bliższym poznaniu.
NALEŻY OBALAĆ STEREOTYPY HANYSA I GOROLA!!!
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez jck123 w 20 Gru 2006, 22:01

Trzeba będzie pozmieniać nazwy wielu ulic a to koszta niewyobrażalne

Ale x-dzisiąt lat temu kiedy tworzono dzisiejsze miasta również był ten problem, a dzisiaj mało kto o tym pamięta...

Ciekawy pomysł z tym zjednoczeniem miast. Obawiam się troszkę wykonania. Gdyby stworzyć jedno miasto byłby to dobry pomysł. Ale jakiś bliżej niezidentyfikowany związek? Powstanie coś w rodzaju mini-Unii Europejskiej. Bardzo dobry pomysł, ale zakończony mnóstwem biurokracji.

Nazwa rzeczywiście niezbyt trafiona. Może jakaś nazwa pochodząca z jezyka polskiego? A najlepiej jakiś konkurs na nazwę. Przynajmniej nie będzie można powiedzieć, ze nie zgodzilliśmy się z nazwą.

...ale po polaczeniu nie wyobrazam sobie funkcjonowania takiego organizmu miejskiego. zawsze ludzie beda pamietac o historycznej odrebnosci kazdego miasta

Może nieco złośliwie zauważę - a kto dzisiaj pamięta o odrębności np. Klimontowa, Kazimierza Górniczego, Maczek-Granicy, itd.? Dzisiejsze miasta (w tym Sosnowiec) to przecież i tak luźna zbieranina osiedli i miasteczek.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Mariusz86 w 20 Gru 2006, 22:23

jck123 napisał(a):
A najlepiej jakiś konkurs na nazwę. Przynajmniej nie będzie można powiedzieć, ze nie zgodzilliśmy się z nazwą.


Hehe przypomniala mi sie mysl J.K. Mikke:
wybor na drodze demokratycznego glosowania jest najgorszy z mozliwych - jasne jest, ze wiekszosc ludzi nie jest inteligentna.


:D
Image
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez jck123 w 20 Gru 2006, 22:41

Mariusz86 napisał(a):Hehe przypomniala mi sie mysl J.K. Mikke:
wybor na drodze demokratycznego glosowania jest najgorszy z mozliwych - jasne jest, ze wiekszosc ludzi nie jest inteligentna.
:D

Gdyby pomysł dotyczył tylko Sląska to bym uważał, że sensowną nazwą byłyby Katowice. Ale, że dotyczy on także Zagłębia to potrzebna jest rozwaga, żeby nie podsycać głupawych antagonizmów między Zagłębiakami, a Ślązakami.

A może lepiej byłoby stworzyć kilka większych miast z tych 17 miasteczek? Np. z Sosnowca, DG, Będzina, Czeladzi, Sławkowa mogłoby powstać jedno większe miasto, z Katowic, Chorzowa, Siemianowic, Świętochłowic kolejne większe miasto, itd.

Uniknięto by w ten sposób antagonizmów, a jednocześnie proces jednoczenia byłby kontynuowany. Utworzono by rzeczywiście silne miasta na miarę XXI wieku, bez babrania się w jednoczenie kilkunastu miast w biurokratyczny sposób.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Pinus w 21 Gru 2006, 09:38

NIe wiem czy zauważyliście bilbord na Zagórzu w miejscu dawnej SIlmy.
Mają tam być organizwoane targi. A na tym bilbordzie pisze:
TARGI GODNE ŚLĄSKA - jakoś tak.
O zagłębiu nic nie pisza.
Wszyskie wypowiedzi na temat pieniedzy że bede szły do Katowic - to głupota. Teraz jesteśmy jednym miastem. Niech ktoś wskaże jakieś duzę inwestycje w Klimontowie, na Kazimierzu. Czy przejdzie kawałęk dalej za centrum np. w okolice Buczka - jest tam zupełnie inny świat.
Ja od lat wszyskim musiałem tłumaczyć że nie jestem ślazakiem tylko zagłębiakiem. Ale i tak każdy nas ma za ślazaków.
Pomysł dla mnie połaczenia miast - nie jest głupi . Przecież przez to nie stracimy swojej tożsamości. Jedynie kontrowersje budzi NAZWA.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Radkoww w 22 Gru 2006, 13:35

Pinus napisał(a):NIe wiem czy zauważyliście bilbord na Zagórzu w miejscu dawnej SIlmy.
Mają tam być organizwoane targi. A na tym bilbordzie pisze:
TARGI GODNE ŚLĄSKA - jakoś tak.
O zagłębiu nic nie pisza.
Wszyskie wypowiedzi na temat pieniedzy że bede szły do Katowic - to głupota. Teraz jesteśmy jednym miastem. Niech ktoś wskaże jakieś duzę inwestycje w Klimontowie, na Kazimierzu. Czy przejdzie kawałęk dalej za centrum np. w okolice Buczka - jest tam zupełnie inny świat.
Ja od lat wszyskim musiałem tłumaczyć że nie jestem ślazakiem tylko zagłębiakiem. Ale i tak każdy nas ma za ślazaków.
Pomysł dla mnie połaczenia miast - nie jest głupi . Przecież przez to nie stracimy swojej tożsamości. Jedynie kontrowersje budzi NAZWA.


Dokładnie tak! O czymś takim jak Zagłębie wiedzą tylko Zagłębiacy i Ślązacy. Pojedziesz w inne rejony Polski czy to nad morze czy w Wielkopolske i tak Cie wezmą za Ślązaka.
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37


Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron