likwidacja szpitala na Pogoni

likwidacja szpitala na Pogoni

Postprzez admin w 06 Kwi 2006, 18:59

http://sosnowiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/587578.html
co o tym myślicie?

a tak na marginesie to jest tysięczny post!
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 07 Kwi 2006, 13:34

Cała sprawa to jeszcze jeden dowód na to, że w naszym mieście nie traktuje się w należyty sposób zabytków przeszłości. Podobnie zresztą wygląda sprawa ochrony przyrody..... . Odwiedzajmy wiec ciekawe, wartościowe historycznie obiekty i tereny przyrodniczo cenne, zanim bezpowrotnie znikną, a na ich miejscu powstanie kolejny supermarket lub coś równie "użytecznego".
Jak ktoś, kiedyś trafnie napisał "żyjemy w czasach marniejących obyczajów".
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 07 Kwi 2006, 15:16

Pakosz napisał(a): Odwiedzajmy wiec ciekawe, wartościowe historycznie obiekty i tereny przyrodniczo cenne, zanim bezpowrotnie znikną, a na ich miejscu powstanie kolejny supermarket lub coś równie "użytecznego".
Jak ktoś, kiedyś trafnie napisał "żyjemy w czasach marniejących obyczajów".

Święte słowa Pakosz. Cieszę się, że udało mi się odwiedzić parę miejsc, których już nie ma. Latem 1999 wybrałem się na ciekawą wycieczkę na teren KWK Niwka-Modrzejów-był to początek likwidacji tej wielce zasłużonej kopalni, wszystko stało jeszcze na swoim miejscu, nienaruszone przez złomiarzy i innych dewastatorów.
Jeszcze niedawno stały szyby na Porąbce. Czy nie można było zachować chociażby po jednym szybie z każdej zlikwidowanej kopalni??? Dlaczego nikt z władz miasta nigdy nie wpadnie na jakiś logiczny pomysł? Nawet zachowanie szybu Anna z kopalni Sosnowiec zostało wymuszone przez opinię publiczną
Ostatnio edytowany przez admin 27 Maj 2006, 00:23, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pinus w 07 Kwi 2006, 18:10

Gdy w gre wchodzą pieniądze ludzie zapominają o histori. Niestety Zagłebiacy to w większości ludzie przyjezdni - którzy maja gdzieś historię.
Zobaczcie jak jest na Śląsku!
Zobaczmy Silecia Center - jak fajnie sie z nowoczesnym centrum hadlowym komponuje szyb górniczy.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pakosz w 07 Kwi 2006, 20:18

Moim skromnym zdaniem, poza notorycznym brakiem środków finansowych, przde wszystkim brakuje DOBREJ WOLI pośród osób które decydują o tym czy owym.
Dużo łatwiej jest zburzyć i zezłomować niż opracować i wdrożyć dobry plan zagospodarowania terenu uwzględniający istniejące, historyczne obiekty. A przy okazji paru "kolesiów" wzbogaci się przy rozbiórce i sprzedaży złomu....
Co do Śląska i Ślązaków to tylko możemy uczyć się od nich lokalnego patriotyzmu i dobrego gospodarowania. Może przyjdą czasy gdy Zagłębiacy odzyskają (zakładam że kiedyś istniała) swą regionalną tożsamość.
Czego sobie i Wam Forumowicze życzę.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Alfi w 08 Kwi 2006, 13:53

W tym kraju wszystko jest nie tak
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Postprzez gladek800 w 08 Kwi 2006, 21:49

popieram, teraz liczy się tylko kasa, nic poza nią. Eh
gladek800
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 71
Dołączenie: 11 Mar 2006, 21:52

Postprzez gladek800 w 08 Kwi 2006, 21:54

A idąc dalej w tym temacie to przecierz w Polsce nie ma kasy na leczenie chorych a my byśmy chcieli żeby chociaż wierze szybowe pozostawiano. Pewnie z kasy uzyskanej ze sprzedaży złomu w szpitalu strzykawki jeszcze są.
gladek800
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 71
Dołączenie: 11 Mar 2006, 21:52

Postprzez Alfi w 14 Kwi 2006, 00:49

Wiadomo już coś więcej???????????????
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Postprzez Pinus w 15 Kwi 2006, 11:07

Jak już mowiliśmy o śląsku to zobaczcie to
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35055,3282871.html

Sam jednak nie chciałbym mieszkać w czymś takim - ale knajpa, muzeum, galeria. To bardzo fajny pomysł - zrobić coś takiego w starych budynkach pokopalnianych.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez gladek800 w 15 Kwi 2006, 12:38

Z wieży szybowej szybu Anna miała powstać wieża widokowa i co ......?
gladek800
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 71
Dołączenie: 11 Mar 2006, 21:52

Postprzez Pinus w 15 Kwi 2006, 16:45

Ale jedno jest bardzo dziwne - chociaz moze juz do tego przywyklismy - a mianowice ta cala biurokracja. Jak przeczytacie co ten facet przechodzil ile czekal na pozwolenia itp. to sami zrozumiecie ze to nie takei proste. A miasto powinno pomagac w takich sprawach - przynajmniej teren bedzie zagospodarowany no i pozostaną jakieś pamiątki przeszłości
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 15 Kwi 2006, 18:08

z punktu widzenia władz miasta najlepiej by o tych sprawach w ogóle nie mówić
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez admin w 31 Paź 2006, 18:56

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez MKZ w 03 Lis 2006, 14:53

jest mi ciężko cokolwiek napisać w tym temacie. jak wiecie jestem pracownikiem UM, pelnie funkcje konserwatora zabytkow. rozumiem Wasze rozzalenie, ja tez z przykroscia patrze na wiele obiektow ktore moglyby wygladac lepiej niz wygladaja, ktore moglyby przetrwac a sa wyburzane, ale jedyne co moge powiedziec w tej sprawie to to, ze wladze miasta nie sa odpowiedzialne tylko za sprawy zabytkow, i staraja sie patrzec na miasto calosciowo. nie chce nikogo usprawiedliwiac. kazdy z Was ma swoj poglad na ta sprawe, odnosi sie od niej bardziej lub mniej krytycznie. mysle ze dobrze ze pojawiaja sie glosy sceptyczne, i wierzcie mi, badz nie, ze nawet te na portalach internetowych nie przechodza bez echa. tylko dostrzegam jedna niedobra rzecz- czesto zapomina sie o drugiej stronie medalu- czyli co miasto robi, aby popraiwc wizerunek zabytkow Sosnowca? jestem bardzo blisko tych spraw i wiem jak wiele wysilku, czesto tez pracy czysto administracyjnej wklada sie w to zeby pewne rzeczy w kwestii zabytkow pchnac do przodu.
i zawsze przyznam osobiscie dotyka mnie kiedy ktos krytykuje bez podstaw niektore rzeczy. np drazliwa kwestia Dworca w Maczkach. podejrzewam ze nikt nigdy sie nie dowie ile wysilku podjemowano, aby te obiekty zachowac w dobrej kondycji, lacznie z interwencja w Ministerstwie Kultury, natomiast wiele mozna znalezc opinii ze w tej sprawie sie nic nie robi... to nie jest prawda.
czasem nawet sluzby konserwatorskie sa bezsilne, ale to temat na osobna rozmowe i nie na forum internetowym.
i jeszcze na marginesie powiem, ze z listy ewidencyjnej zabytkow (ponad 400 pozycji) na wpis do rjeestru czeka ok 30 obiektow. wsrod nich nie ma i nigdy nie bylo szpitala dzieciecego. zawsze wg studium historyczno- urbanistycznego figurowal na liscie obiektow zaintewresowania konserwatorskiego o wiekszej wartosci. ja w mojej pracy rowniez kieruje sie priorytetami, wartosciujac sobie wszystkie rzeczy. najwazniejsze dla mnie jest to zeby zabytki wpisane do rejestru wygladaly jak najlepiej, potem zaeby wpisano do rejestru te z listy oczekujacych.
i tak zabytki ktore sa w posiadaniu miasta sa jednymi z najlepiej zachowanych. przy obiektach ktore nie sa w posiadaniu Gminy, wszystkie prace konserwatorskie sa wspomagane finansowo przez Miasto. Dodatkowo w zeszlym roku uruchomiono procedury pozwalajace na dotowanie wlascieiceli prywatnych obiektow zabytkowych. jest to tez forma zachety.
i to sa kwestie priorytetowe. ale niestety Gmina nie potrafi sprostac zachowaniu wszystkich 400 zabytkow miasta. zadna gmina nie bylaby w stanie. wychwala sie Slask... w niektorych przypadkach jest lepiej. ale nie jest kolorowo, i wcale Sosnowiec tak bardzo nie odstaje. swego czasu ze znajomymi katalogowalismy ginace zabytki przemyslowe, wiec doskonale znam obraz podejscia wszystkich miast regionu do tych kwestii. a co do SilesiaCenter znam troszke kulisy spraw pozostawienia obiektow przemyslowych i wierzcie mi- wcale nie idee zachowania tozsamosci przyswiecaly inwestorowi...

troche sie rozpisalem- wolalbym porozmawiac na zywo. nie traktujcie mojego glosu jako oficjalnego stanowiska urzedu w tej sprawie- podejrzewam ze i takie pojawi sie jak najszybciej bo ta inwestycja wywoluje emocje. moj post jest moim pogladem na sprawe
jesli ie zaspokoilem kogos w tej kwestii- piszcie na maila. ostatnio rzadko mam okzaje zagladania na forum. pozdrawiam. dobrze ze poruszacie takie kwestie, nawet jesli nie sa one wygodne
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Następna

Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron