Jeszcze o sprzedaży cementowni Saturn

Jeszcze o sprzedaży cementowni Saturn

Postprzez admin w 23 Kwi 2008, 16:09

Starostwo Powiatowe w Będzinie za półtora miliona złotych sprzedało teren byłej cementowni Saturn w Wojkowicach. Wszystko wskazuje więc na to, że po latach stagnacji dla terenu po byłym zakładzie nadejdą lepsze lata. Zamiast niszczejących ruin dawnych hal przemysłowych ma się tam pojawić park przemysłowy. Będzie spory. Inwestor kupił teren o powierzchni nieco ponad 16 hektarów.

- Ponieważ nieruchomość należała do Skarbu Państwa, 75 procent kwoty ze sprzedaży cementowni zasili budżet wojewody, a 25 procent budżet powiatu - mówi Piotr Dudała, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Nowy właściciel zamierza doprowadzić zrujnowany przemysłem obszar do porządku.

- Teren jest atrakcyjny, ale musimy zacząć od jego rekultywacji, zabezpieczenia oraz wyburzenia niektórych budynków. Tego wymaga bezpieczeństwo - mówi Marcin Majchrowicz, reprezentujący nowego właściciela.

Zwykle takie prace trwają około roku, ale inwestor chciałby uporać się z nimi w ciągu sześciu miesięcy.

- Musimy też dokonać uzgodnień z gminą, dotyczących budowy drogi dojazdowej do nowej budowli. Po wykonaniu tych prac, myślimy o założeniu tu parku przemysłowego, wzorem podobnych, w Bytomiu i Piekarach Śląskich - dodaje Marcin Majchrowicz.

Cementownia ma 80-letnią historię. Powstała około 1929 roku. Zbudowano ją i uruchomiono w rekordowym tempie, w ciągu około 14 miesięcy. W tym czasie należała do najnowocześniejszych tego typu zakładów w świecie.

Jeszcze bardziej cenna pod względem zabytkowym jest cementownia Grodziec w stolicy powiatu, w Będzinie. Powstała jako druga w Europie, w 1857 roku. Urzędnicy widzą szansę na jej odnowienie w pomocy unijnej.

- Dziś oddaliśmy wniosek aplikacyjny do międzynarodowego programu INTERREG IVB. Na razie wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany - mówi Tomasz Delowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego.

Miasto przez wiele lat próbowało coś zrobić dla promocji tego obiektu, ale z miernym skutkiem. Przede wszystkim dlatego, że koszty przebudowy okazały się ogromne, bo sięgają około 70 mln zł.

- Jeśli wniosek zostanie przez unijną komisję zaakceptowany, to w ramach projektu dostaniemy pomoc techniczną o wartości około stu tysięcy złotych. To dla nas bardzo wiele - dodaje naczelnik Delowski.

Tymczasem będzińską cementownią zainteresowali się inwestorzy, którzy chcieliby wykorzystać ten teren pod budowę osiedla mieszkaniowego.

- Dostali zgodę na pobór próbek do badań geologicznych, żeby - jeśli się zdecydują na zakup terenu - nie wyniknęły jakieś problemy techniczne. Wiemy także, że sprawdzą, czy ziemia po cementowni nie jest skażona. Takie badania muszą być przeprowadzone, skoro miałyby tam powstać budynki mieszkalne. Jeśli jednak wszystko wypadnie pozytywnie i zgłoszą do gminy wniosek o kupno tego terenu, będzie to wielki sukces. Miasto musiałoby jednak wówczas zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, bo teren ten funkcjonuje jako fabryczny - wyjaśnia Radosław Nawara, konserwator zabytków z Będzina.

Budowa parku technologicznego czy awangardowego osiedla mieszkaniowego to nie jedyny sposób na zagospodarowanie terenów po nieczynnych już zakładach. Jest też plan wykorzystania innego obiektu poprzemysłowego, czyli budynku biurowego dawnej kopalni Grodziec. Potencjalni inwestorzy myślą o wykorzystaniu go na działalność handlową.

Galerie w KWK

W Czeladzi od trzech lat w budynkach kopalni Saturn działa Galeria "Elektrownia".

Regularnie odbywają się tu wernisaże i imprezy artystyczne. Miasto przejęło obiekty za długi kopalniane, a na ich remont pieniądze przeznaczyło z własnego budżetu. Galeria artystyczna mieści się także na terenie byłego szybu KWK "Wieczorek" w Katowicach, którego historia sięga 1826 roku. Tamtejsza galeria "Szyb Wilson" ma powierzchnię blisko 2500 metrów kwadratowych i istnieje od 2001 roku. Promowana jest tu twórczość odważnych malarzy, grafików czy fotografików.

Magdalena Nowacka

źródło: POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.zaglebie.info/bedzin,jeszcze ... aturn,7903


czujecie? 16 ha za 1,5 mln złotych...
to ułamek wartości, nawet przy tak zdegradowanym terenie

nie wierzę, że uratują cementownię... zbyt wiele podobnych spraw już znamy
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 23 Kwi 2008, 21:40

Szkoda, że ruiny cementowni Grodziec nie mogą trafić na sponsora.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń


Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron