1228 W dokumencie pojawia się wieś Zagórze Książe Kazimierz nadaje palatynowi opolskiemu Klimuntowi (Klemensowi) ziemie, na których znajduje się dzisiejszy Klimontów, stąd nazwa dzielnicy.
Witamy po dłuższej przerwie spowodowanej pracami nad nową wersją strony o Klimontowie. W chwili obecnej przywróciliśmy dział Historia. Wkrótce pojawią się także kolejne materiały (zdjęcia itp.).
W 1957r. do Sejmu II kadencji PRL (od 20 lutego 1957 do 20 lutego 1961) wybrany został mieszkaniec Klimontowa, pracownik tutejszej kopalni Tadeusz Kutek. Wydarzenie to zostało wówczas mocno nagłośnione w środkach masowego przekazu, szczególnie zwracano uwagę na robotnicze pochodzenie posła.
Na północnym krańcu kolonii domków fińskich stoi samotny budynek, w którym mieści się Zarząd Ogródków Działkowych. Dawniej pełnił on jednak inną funkcję. Decyzję o jego budowie podjął niemiecki koncern węglowy "Preussag".
Pod koniec sierpnia 1939 r. wśród zmobilizowanych żołnierzy Wojska Polskiego było wielu mieszkańców Zagłębia. Wśród obrońców granic polskich przed nawałą hitlerowską byli także żołnierze z Klimontowa:
We wrześniu Niemcy wojnę rozpętali, w niewolę Polskę całą zabrali. Gnębili, męczyli, w obozach nas gnębili. Ta męczarnia sześć lat trwała. W niepewności każdy dzień spędzony. Co minutę śmierć z kosą tu stała, a ludzie wciąż ginęli. Nieugięci choć zastraszeni, z nadzieją wciąż czekali, że wojnę wygramy i zwyciężymy. W duchu myślą przysięgali, że Polskę odbijemy, że Polska nie zginie póki my żyjem
Kopalnię "Klimontów" obsadziły władze austriackie w 1914 roku. Na czele kopalni stanął jako główny kierownik, sztygar z Morawskiej Ostrawy Fusek. Umiał mówić po polsku, ale z akcentem czeskim. Głównym kierownikiem Sosnowieckiego Towarzystwa był major wojskowy Tepfer, zamieszkały w pałacu zagórskim.
W czasie II wojny światowej pracowali na kopalni "Klimontów" jeńcy brytyjscy wzięci do niewoli przez wojska niemieckie. Zostali umieszczeni w drewnianych barakach otoczonych płotem z drutu kolczastego. Obóz jeniecki był położony na skraju placu kopalnianego, po jego stronie wschodniej, tuż obok szlaku kolejowego. Był pilnowany przez niemieckich żołnierzy. Eskortowali też idących przymusowo do pracy jeńców.
Na terenie sosnowieckiej dzielnicy Klimontów, przy ulicy 11 listopada, znajduje się tajemniczy obiekt sakralny. Tutaj, na otoczonym drzewami liściastymi kopcu wznosi się żelazny krzyż. Na postumencie tego krzyża, po jego stronie zachodniej zachował się dziwny napis: "Feliks Kleszczowski pełen pobożności przypadkiem w Warsza..dnia 26 stycznia 1842 w 46 życia zmarł". Po stronie wschodniej napis wyblakł prawie całkowicie. Jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia można było odczytać słowa "była tragedia".
01.11.1944, środa Dzisiejszy dzień należy pamiętać tylko z tego powodu, iż wreszcie porządnie się napiliśmy... Było nam bardzo wesoło przez następne kilka godzin. Wielu Polaków opuszcza kopalnię. Wyjeżdżają do Gdańska, Krakowa... Rano pojawiła się pogłoska, że kopalnia zostanie dziś zamknięta. Później zdementowano tą informację.
Cegielnia na Browarze powstała około 1930 r. Jej właścicielem był Józef Dedak z Browaru, który zajmował się kopaniem gliny. Łącznie w cegielni pracowało ok. 10 osób. Część pracowników zajmowała się wrzucaniem gliny do bębna, inni kroili glinę we właściwe formy.
Na przełomie wieków XVIII i XIX hr. Józef Mieroszewski, dziedzic dóbr zagórskich i klimontowskich, zasadził drzewka kasztanowe po obu stronach drogi polnej łączącej należące do niego folwarki w Zagórzu i w Klimontowie.Aleja kasztanowa została po raz pierwszy uwidoczniona na mapie J.M. Hempla z 1856r. w formie linii oznaczonej dwustronnie kropką
We wrześniu 1944 r. do klimontowskiego stalagu E 702 trafił 27-letni Brytyjczyk Alan Forster. Należał on do "1st Battalion Tyneside Scottish". Jego najtrudniejszy okres w życiu - okres niemieckiej niewoli rozpoczął się w 1940 r. w Dunkierce, gdzie trafił by osłaniać ewakuację żołnierzy z Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Został tam pojmany przez niemieckich żołnierzy z Dywizji Pancernej. Wkrótce trafił na tereny okupowanej Polski do Stalagu XXIB Leslau ( przebywał tam do marca 1941 r), a następnie do Stalagu XXID Poznań -Fort Rauch (gdzie przebywał do lipca 1944r). Spora część pobytu w stalagach została przez niego opisana w pamiętniku zawierającym 15 tysięcy słów oraz w kilkudziesięciu listach wysłanych z obozów. Pierwszy list zawierający oznaczenie E 702 ( Klimontowgrube ) został wysłany 31 września 1944 r.
W okresie powstawania państwa polskiego, tereny Klimontowa należały do Ziemi Krakowskiej. Około roku 1228 książe opolski Kazimierz podarowuje palatynowi Klimutowi kilka miejscowości. Są to m.in. Czeladź i Zagórze.